WTA Σαν Ντιέγκο: Ήττα και αποκλεισμός για τη Σάκκαρη

Σε μια πολύ κακή βραδιά για την ίδια, η Μαρία Σάκκαρη γνώρισε την ήττα με 2-0 σετ από την Ντόνα Βέκιτς, μένοντας έτσι εκτός συνέχειας από το τουρνουά του «Σαν Ντιέγκο»

Κακή βραδιά, αρκετά λάθη και αποκλεισμός για την Μαρία Σάκκαρη. Μένοντας μακριά από τον καλό της εαυτό η Ελληνίδα τενίστρια γνώρισε την ήττα από την Ντόνα Βέκιτς με 2-0 στην φάση των «32» του τουρνουά του Σαν Ντιέγκο, με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα να την αφήνει εκτός συνέχειας.

Η Βέκιτς μπήκε δυνατά στο ματς και έκανε το break στο σερβίς της Σάκκαρη, όμως η Μαρία απάντησε άμεσα και έκανε το 2-2. Οι δύο αθλήτριες δεν είχαν την ευχέρεια να κρατούν το σερβίς τους.

Μετά το πέμπτο game (3-2 προηγούταν η Σάκκαρη), Σάκκαρη και Βέκιτς έκαναν από δύο break στα επόμενα τέσσερα service games (5-4). Στη συνέχεια, οι δύο τενίστριες οδηγήθηκαν στο tie break, με την τενίστρια από την Κροατία να επικρατεί με 7-3 για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ το σκηνικό δεν άλλαξε με την Βέκιτς, να είναι εμφανώς καλύτερη, πάνω στο κορτ φτάνοντας γρήγορα στο εντυπωσιακό 5-0. Η Σάκκαρη πάλεψε για να κάνει το break στο έβδομο game, ωστόσο η αντίπαλος της επικράτησε με 6-1 παίρνοντας έτσι την νίκη αλλά και την πρόκριση στους «16» του τουρνουά του Σαν Ντιέγκο.