Super League 1: Ματσάρα το Λαμία και Ατρόμητος παρά την ισοπαλία

Δεν κατάφερε να εξασφαλίσει το τρίποντο ο Ατρόμητος

Ο Ατρόμητος παρότι προηγήθηκε δυο φορές στη Λαμία, δεν κατάφερε ούτε τώρα να πάρει τους τρεις βαθμούς και έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Λαμία να είναι η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά και απείλησε πρώτη με ένα σουτ του Αραμπούλι. Από εκεί και πέρα όμως ο Ατρόμητος κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και είχε την πρώτη του ευκαιρία στο 14 με τον Κουλούρη. Αυτή ουσιαστικά ήταν και η προειδοποιητική βολή από την ομάδα του Γιώργου Παράσχου που πέντε λεπτά αργότερα πήρε προβάδισμα στο παιχνίδι.

Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κουλούρης πρόλαβε τον Γκαραβέλη με αποτέλεσμα να αλλάξει πορεία στην μπάλα, ο τερματοφύλακας της Λαμίας δεν μπόρεσε να την ελέγξει και από κοντά ο Στρούγγης την έστειλε στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Η Λαμία προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα αλλά δεν τα κατάφερε άμεσα παρότι ο Μαρτίνς είχε μια ευκαιρία να απειλήσει με σουτ στο 24ο λεπτό.

Ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, όμως η Λαμία συνέχισε να έχει τον έλεγχο και ο Ατρόμητος συνέχισε να περιμένει πίσω από την μπάλα. Και το πλήρωσε λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου η Λαμία έφτασε στην ισοφάριση λοιπόν όταν ο Σκόνδρας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Κυριάκος Παπαδόπουλος στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του σε ένα τρομερό αυτογκόλ από τον Έλληνα στόπερ.

Ίδιο ρυθμός, δυο γκολ και στην επανάληψη

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν τα πράγματα από πλευράς ρυθμού και ταχύτητας του παιχνιδιού με τις δυο ομάδες να έχουν μοιρασμένη κατοχή και ελάχιστες φάσεις. Στο 50ο λεπτό του ματς ο Ατρόμητος είχε μια καλή στιγμή με τον Μπεντινέλι, ο οποίος σούταρε από καλή θέση όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Οκτώ λεπτά μετά την προειδοποίηση του Ατρόμητου με τον Μπεντινέλι, ο Ατρόμητος βγήκε αντεπίθεση από τον Ατρόμητο, ο Ντένιτς άνοιξε την μπάλα δεξιά στον Βασιλαντωνόπουλο και εκείνος με ωραίο πλασέ έκανε το 2-1. Στο 79ο λεπτό και ενώ ο Ατρόμητος έχει γυρίσει πίσω για να υπερασπιστεί το υπέρ του 2-1. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Προβυδάκη η μπάλα πέρασε από όλους κόντραρε πάνω στον Βασιλαντωνόπουλο και είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα με τον Αραμπούλι να παρεμβαίνει και να σιγουρεύει το 2-2 για την ομάδα του.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Σκόνδρας (63΄Προβυδάκης), Αντέτζο, Γκόλεμιτς, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης (63΄Γκέντσογλου), Μπεχαράνο, Καραμάνος (62΄Ελευθεριάδης), Τιρόνε (78΄Τσούκαλος), Μανούσος (85΄Μαζουλουξής), Αραμπούλι.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος (87΄Μουνίθ), Στρούγγης, Παπαδόπουλος, Γκαλβάο, Καστεγιάνο, Ντένιτς (65΄Νάτσος), Σάλομον, Καρτάλης (75΄Κλωναρίδης), Μπεντινέλι (75΄Κιβρακίδης), Κουλούρης.