Παναθηναϊκός – Κολοσσός Ρόδου 77-54: Άνετη νίκη με κέρδος τον Αβδάλα

Τρέχοντας ένα επί μέρους σκορ 26-11 στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να ξεφύγει από τον Κολοσσό και να φτάσει σε μια εύκολη επικράτηση με 77-54 για την 5η αγωνιστική της Basket League

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα του από τη Βιλερμπάν στη EuroLeague και επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 77-54 για την 5η αγωνιστική της Basket League. Οι πράσινοι ανέβηκαν έτσι στο 3-1, με τους Ροδίτες να «πέφτουν» στο 3-2. Ο Δημήτρης Πρίφτης είχε να διαχειριστεί τις απουσίες των Παπαπέτρου και Ουάιτ για προληπτικούς λόγους και έτσι έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν πατούσαν συχνά παρκέ στα προηγούμενα παιχνίδια.

Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ για ένα ημίχρονο (34-27, 20΄), εκμεταλλευόμενοι την έλλειψη ρυθμού και ρόλων των πρασίνων, αλλά το τρίτο δεκάλεπτο έμελλε να καθορίσει τον νικητή, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα επί μέρους 26-11 και να ανοίγει τη διαφορά στους 22 (60-38), μετατρέποντας τη τέταρτη περίοδο  σε τυπική διαδικασία.

Ο Μποχωρίδης ήταν ένας από τους παίκτες που άρπαξαν από τα μαλλιά την ευκαιρία του Πρίφτη, τελειώνοντας με 13 πόντους (3-4 δίποντα, 2-5 τρίποντα, 1-1 βολές), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 23΄ συμμετοχής. Μαζί του και ο Σαντ-Ρος, με τον Κουβανό να προσθέτει δίπλα στους 13 πόντους (4-4 δίποντα, 0-2 τρίποντα,  5-5 βολές), 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα σε 20΄.

Για τον Κολοσσό, ο Ουίλιαμς είχε επίσης 13 πόντους (2-6 δίποντα, 2-8 τρίποντα, 3-4 βολές), με τον Χατζηδάκη να είναι δεύτερος σκόρερ των φιλοξενούμενων με 9 πόντους.

Ο αγώνας

Οι απουσίες των Παπαπέτρου και Ουάιτ ανάγκασε τον Πρίφτη να χρησιμοποιήσει μια εναλλακτική αρχική πεντάδα, ξεκινώντας με τους Μποχωρίδη και Κασελάκη. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να προσπαθεί να βρει χημεία και ρόλους μέσα στο παρκέ, με τον Κολοσσό να τον εκμεταλλεύεται για να μείνει κοντά στο σκορ.

Στο 5΄ οι πράσινοι προηγούνταν με δύο πόντους (7-5), με τους Ροδίτες όμως να αναλαμβάνουν τα ηνία και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ, έχοντας για κινητήριο μοχλό τον Ουίλιαμς. Στο 8΄ ήταν στο +3 (9-12), διαφορά που διατήρησαν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (13-16), με τον Παναθηναϊκό να είναι πολύ άστοχος, σουτάροντας 1/9 τρίποντα και συνολικά 4/20 εντός παιδιάς.

Ωστόσο όσο περνούσε ο χρόνος, οι γηπεδούχοι έβρισκαν ρυθμό και με σερί 7-0 στα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, προηγήθηκαν με 20-16. Ο Καββαδάς μέσα από το καλάθι και ο Μέικον με τη δημιουργία (5 ασίστ στο α΄ ημίχρονο), έδιναν λύσεις στην επίθεση και οι πράσινοι αύξησαν τη διαφορά στους οχτώ (29-21).

Ο Κολοσσός όμως επέστρεψε μειώνοντας στους τρεις (29-26), δύο λεπτά πριν το ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό όμως να καταφέρνει να πάει με διαφορά επτά πόντων στα αποδυτήρια (34-27), συνεχίζοντας όμως τα άσχημα ποσοστά στα σουτ, έχοντας 9-21 δίποντα και 3-15 τρίποντα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Νέντοβιτς να βρίσκει ρυθμό πίσω από τα 6,75 και με δύο σερί τρίποντα να στέλνει τη διαφορά στους δώδεκα (42-30). Ο Κολοσσός μπόρεσε να επιστρέψει, μειώνοντας στους έξι (42-36), αλλά η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους.

Με τον Σαντ-Ρος να επιδρά και στις δύο άκρες του παρκέ και τον Παναθηναϊκό να αναγκάζει τον Κολοσσό σε εφτά λάθη, το παιχνίδι πήρε τον δρόμο του και με ένα σερί 13-0, οι πράσινοι «τελείωσαν» την υπόθεση νίκη, κάνοντας το 55-36.

Το δεκάλεπτο τους βρήκε για πρώτη φορά στο +20 (60-38, 30΄) και έτσι το τελευταίο δεκάλεπτο μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία. Παράλληλα όμως έδωσε την ευκαιρία στον Δημήτρη Πρίφτη να χρησιμοποιήσει για αρκετά λεπτά τον Νεοκλή Αβδάλα, με τον 15χρονο να ολοκληρώνει τα παιχνίδι με 5 πόντους και 3 ριμπάουντ, κερδίζοντας το χειροκρότημα όσων βρέθηκαν στις κερκίδες του ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 34-27, 60-38, 77-54