Ιωνικός – Βόλος 1-1: Όμορφο ματς χωρίς νικητή στη Νίκαια

Σε ένα πολύ όμορφο ματς στην Νίκαια όπου και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει περισσότερα γκολ, Ιωνικός και Βόλος έμειναν στο 1-1. Σούπερ ξανά, αλλά άτυχος ο Άοσμαν, ντεμπούτο με γκολ για τον Ορόζ

Για 86 λεπτά ο Ιωνικός κρατούσε ένα πολύτιμο τρίποντο κόντρα στον Βόλο χάρη στο γκολ του Βαφέα από ακόμη μία ασίστ του Άοσμαν αλλά ο Ορόζ με τη συνδρομή και του Ρομαό ισοφάρισε σε 1-1 δίνοντας τον βαθμό στην ομάδα του.

Τρίτη ασίστ στο πρωτάθλημα για τον άσο από τη Συρία που έχει συμμετοχή και στα έξι γκολ των νεοφώτιστων φέτος (έχει και τρία γκολ), στάθηκε όμως άτυχος καθώς αποχώρησε τραυματίας. Ντεμπούτο με γκολ για τον 27χρονο Αργεντινό των φιλοξενούμενων που ήταν καθοριστικός με το… καλημέρα.

Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό από το ξεκίνημά του με τον Ιωνικό να απειλεί πρώτος έχοντας δύο καλά σουτ με Βαλεριάνο και Άοσμαν στο 9′ και στο 19′. Στο 28′ και στο 31′ ο Χουτεσιώτης κράτησε όρθιο τον Ιωνικό με δύο μεγάλες επεμβάσεις σε σουτ των Ρομέρο και Φαν Βέερτ ενώ το ίδιο έκανε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και ο Κότνιν από την άλλη πλευρά, κρατώντας το μηδέν σε δύο προσπάθειες του Βαφέα, πρώτα με σουτ και μετά με κεφαλιά.

Ο Βόλος είχε την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ρομέρο να αστοχεί από καλή θέση αλλά ο Ιωνικός ήταν αυτός που κατάφερε να σκοράρει. Στο 52′ ο Άοσμαν εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Βαφέας με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Ένα φάουλ του Ρεγκατέν στο 69′ έφυγε άουτ αλλά όχι και στο 86′. Ο Ορόζ που είχε περάσει νωρίτερα στο παιχνίδι πραγματοποιώντας το ντεμπούτο του, εκτέλεσε ένα φάουλ από τα 30 μέτρα με την μπάλα να κοντράρει στο κεφάλι του Ρομαό, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα του Χουτεσιώτη για το 1-1.

Ο Ιωνικός πίεσε στα τελευταία λεπτά για το γκολ που θα του έδινε τη νίκη και είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Τουράμ να σουτάρει από θέση βολής στις καθυστερήσεις αλλά ο Κότνικ με ωραία επέμβαση έσωσε την ομάδα του η οποία έμεινε στην τέταρτη θέση, με τους γηπεδούχους να μην καταφέρνουν να μπουν στην εξάδα.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Βαφέας, Βαλεριάνος, Γκοτσούλιας, Ντάλσιο, Καμπράλ (80’ Κιάκκος), Αοσμάν (80’ Μπάσα), Ματσούκας (53’ Μάναλης), Τουράμ (90+4’ Σάντσες).

ΒΟΛΟΣ (Γκιγέρμο Αμπασκάλ): Κότνικ, Ρομέρο, Ρίνερ (81’ Τερεζίου), Γκρίλο, Μπαρτόλο, Νίνης (65’ Βοϊτκόφσκι), Τσοκάνης, Μπαριέντος, Ρεγκατέν, Ροσέρο (54’ Ορόζ), Φαν Βέερτ.