Νικηφόρο σερί για τη Λαμία – Κέρδισε και τον ΟΦΗ (2-1)

Μετά την επική πρόκριση κόντρα στον Άρη, η Λαμία τούμπαρε τον ΟΦΗ (2-1)

Τρεις μέρες μετά τη μυθική πρόκριση επί του Άρη στο Κύπελλο, η Λαμία έκανε ακόμη έναν… άθλο αφού επικράτησε με 2-1 του ΟΦΗ.

Τα δυο γκολ σημείωσε ο Μανούσος στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς.

Ο Έλληνας άσος είχε περάσει ως αλλαγή νωρίτερα για την ομάδα του και ήταν αυτός που έκρινε το παιχνίδι δίνοντας μεγάλη βαθμολογική ανάσα στους Φθιωτούς.

Ο αγώνας

Στο πρώτο ημίχρονο καμία ομάδα δεν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της, με τους Τοράλ και Μπανγκουρά να έχουν από μία ευκαιρία για κάθε ομάδα στο ξεκίνημα. Στο 27′ ο ΟΦΗ έχασε τεράστια ευκαιρία για το γκολ όταν ο Τοράλ βρήκε τον Λάμπρου, αλλά το σουτ του Έλληνα άσου πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Σαράνοφ. Τελικά το γκολ ήρθε πέντε λεπτά αργότερα.

Ο Γκαγιέχος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε κόντραρε σε Μπεχαράνο και Τσιλιανίδη και κατέληξε στα δίχτυα.

Ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ για επιθετικό φάουλ του Τσιλιανίδη πάνω στον Μαρτίνεθ αλλά με τη βοήθεια του VAR έδειξε σέντρα. Στο 40′ η Λαμία άγγιξε την ισοφάριση, αλλά ο Βάτερμαν πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Νούνιες.

Β’ ημίχρονο

Το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους δε είχε ιδιαίτερες ευκαιρίες και στο 63′ έγινε η κίνηση που έμελλε να αλλάξει την ιστορία του ματς αφού πέρασε ως αλλαγή ο Μανούσος. Ένα λεπτό νωρίτερα ωστόσο ο ΟΦΗ είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία όταν ο Σαράνοφ νίκησε τον Ντουρμισάι σε τετ α τετ και στο 81′ ο ΟΦΗ σκόραρε για το 0-2 με τον Καμάου, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Σαν να μην έφτανε αυτό, η Λαμία ισοφάρισε στην επόμενη φάση.

Ο Αραμπούλι έκανε ωραία κίνηση και γύρισμα για τον Μανούσο που με δυνατό πλασέ έκανε το 1-1 και στο 88′ ήρθε η ολική ανατροπή.

Ο Καμάου έκανε λάθος γύρισμα, ο Μανούσος έκλεψε και με υπέροχο τελείωμα από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Μαζουλουξής, Αντέτζο, Προβυδάκης, Μαρτίνεθ(78′ Σαραμαντάς), Μπεχαράνο(46′ Τζανδάρης), Νούνιες, Μπανγκουρά, Ρόμανιτς(63′ Αραμπούλι), Τσούκαλος(63′ Μανούσος), Καραμάνος(72′ Mανουσάκης)

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Πασαλίδης, Σελίμοβιτς, Μαρινάκης, Γκαγέγκος, Τοράλ, Ντε Γκούζμαν, Μπαλογιάννης, Τσιλιανίδης(74′ Καμάου), Λάμπρου, Ντουρμισάι(75′ Φαν Ντάινεν)