Μουντιάλ: Τα απίθανα «καγκουρό» στους «16»

Στους «16» του Μουντιάλ η Αυστραλία

Στους «16» του Μουντιάλ η Αυστραλία! Τα απίθανα «καγκουρό» νίκησαν με 1-0 τη Δανία χάρη σε γκολ του Λέκι και πήραν το δεύτερο εισιτήριο του τέταρτου ομίλου για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, μαζί με τη Γαλλία. Απογοήτευση για τους Σκανδιναβούς που μετά από ένα εξαιρετικό Euro παρουσιάστηκαν αγνώριστοι σε αυτό το τουρνουά και αποχαιρέτησαν με μόλις έναν βαθμό και ένα γκολ ενεργητικό.

Η Αυστραλία πήγαινε για δύο αποτελέσματα στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής, αλλά το γκολ της Τυνησίας στο άλλο παιχνίδι την έβαλε σε μπελάδες. Δύο λεπτά μετά τα… δυσάρεστα από τους Άραβες, «χτύπησε» ο Λέκι με μία υπέροχη ατομική προσπάθεια σε αντεπίθεση των «καγκουρό», πετυχαίνοντας το 1-0 στο 60′, σκορ που ήταν και το τελικό στο παιχνίδι.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό γενικά, με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους και να ψάχνουν τη νίκη. Οι Δανοί ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο και πίεσαν περισσότερο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στις ευκαιρίες που είχαν με Σκοβ Όλσεν και Μέλε δεν κατάφεραν να βρουν κάποιο γκολ. Μετά το 1-0 στο δεύτερο ημίχρονο, οι Αυστραλοί διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και το τελικό σφύριγμα τους βρήκε να πανηγυρίζουν έξαλλα τη μεγάλη πρόκριση.

Αυστραλία (Γκρέιαμ Άρνολντ): Ράιαν, Μπέχιτς, Ντεγκενέκ, Σούταρ, Ρόουλες, Μούι, Ιρβάιν, ΜακΓκρί (74’ Ράιτ), Λέκι (89’ Χρούσιτς), Γκούντγουϊν (46’ Μπακούς), Ντιουκ (82’ ΜακΛάρεν)

Δανία (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Α.Κρίστενσεν, Άντερσεν, Μέλε (70’ Κορνέλιους), Ρ.Κρίστενσεν (46’ Μπα), Έρικσεν, Χόιμπιεργκ, Γένσεν (59’ Ντάμσγκααρντ), Σκοβ Όλσεν (70’ Σκοβ), Μπρέθγουεϊτ (59’ Ντόλμπεργκ), Λίντστρεμ