Κύπελλο Ελλάδας: Μυθική εμφάνιση Τζολάκη και πρόκριση των «ερυθρόλευκων»

Με τον Κωνσταντίνο Τζολάκη να κατεβάζει… ρολά, αποκρούοντας ακόμα και πέναλτι (Γκρέι στο 84’) και τον Ελ Αραμπί να «εκτελεί» τον Κουέστα στο 89’, ο Ολυμπιακός νίκησε στο «Κ. Βικελίδης» τον Αρη με 1-0 και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου

Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο «Κλ. Βικελίδης» για να υπερασπιστούν το 1-0 του πρώτου αγώνα, την ώρα που οι «κίτρινοι» άσκησαν μεγάλη πίεση για την ανατροπή.

Τελικά, αυτοί που «χαμογέλασαν» ήταν οι παίκτες του Μίτσελ, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής.

Ο Τζολάκης έκανε καθοριστικές επεμβάσεις καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, αλλά αυτή που έκανε τη διαφορά ήταν φυσικά η απόκρουση στο πέναλτι του Αντρέ Γκρέι στο 82ο λεπτό.

Ήταν μια φάση που οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν και με δέκα παίκτες (αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Ντόι), κάτι που θα έκανε ακόμα πιο δύσκολη τη ζωή τους σε ενδεχόμενη παράταση. Αυτή, όμως, δεν ήρθε ποτέ, καθώς ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων «σφράγισε» την εκπληκτική του εμφάνιση, με την πιο καθοριστική εμφάνιση.

Το «κερασάκι» ήρθε από τον Ελ Αραμπί, ο οποίος έκανε το 0-1, σε μια αντεπίθεση στο 88ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε έτσι με δύο νίκες στα ημιτελικά, όπου θα διεκδικήσει την παρουσία του στον τελικό κόντρα στην ΑΕΚ.