«Φρένο» στον Τσιτσιπά από τον Οπέλκα

Ο Τσιτσιπάς έφτασε μία ανάσα από τον 18ο τελικό της καριέρας του και τον 7ο στην εφετινή σεζόν

Ο πανύψηλος (2.11μ) Αμερικανός, Ράιλι Οπέλκα δεν επέτρεψε στον Στέφανο Τσιτσιπά να φτάσει στον τελικό του Rogers Cup του Τορόντο.

Μετά από μία σκληρή μάχη, επικράτησε με 2-1 σετ (6-7, 7-6, 6-4) και πανηγύρισε απόλυτα δικαιολογημένα την πρόκρισή του στον καταληκτικό αγώνα του τουρνουά Masters.

Τα δύο πρώτα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τον Έλληνα πρωταθλητή να παίρνει το πρώτο με 7-6 (2) και τον Οπέλκα ν΄ απαντά με τον ίδιο τρόπο για την ισοφάριση και το 7-6 (4).

Μέχρι το 6ο game του τρίτου σετ υπήρχε απόλυτη ισορροπία (3-3), ωστόσο, ο Αμερικανός κατάφερε να κάνει το break στο 7ο, να προηγηθεί με 4-3 και κρατώντας το σερβίς του να φτάσει στο 6-4 και στη μεγάλη νίκη.

Ο Τσιτσιπάς έφτασε μία ανάσα από τον 18ο τελικό της καριέρας του και τον 7ο στην εφετινή σεζόν, αλλά δεν μπόρεσε να πάει έως το τέλος, καθώς ίσως ήταν το μοναδικό ματς εδώ και πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα που δεν μπόρεσε να κάνει ένα τουλάχιστον break απέναντι στον αντίπαλό του.