Euroleague: «Ξέρανε» την Εφές ο Σλούκας (Βίντεο)

Με buzzer beater του Σλούκα, ο Ολυμπιακός νίκησε στην παράταση την Αναντολού Εφές με 87-85

Σλούκας και… τέζα η Εφές! Με ένα buzzer beater α λά… ΝΒΑ, o Κώστας Σλούκας «ξέρανε» την Αναντολού Εφές στην παράταση και οδήγησε τον Ολυμπιακό στη νίκη με 87-85 (75-75 κ.δ), για την 26η αγωνιστική της Euroleague. Ο διεθνής γκαρντ ήταν απολαυστικός κόντρα στην τούρκικη ομάδα και έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα με το τρίποντο buzzer beater!

Αυτή ήταν η 14η νίκη του Ολυμπιακού (14-9), με τον Σλούκα να…τρελαίνει τους οπαδούς των Πειραιωτών, αλλά και ολόκληρη την Ευρώπη και να κρατάει σε τροχιά πλέι οφ τους Ερυθρόλευκους, που ανέβηκαν στην 4η θέση. Ένα ματς για γερά νεύρα, με τον διεθνή γκαρντ να βάζει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του, έχοντας 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από κοντά ακολούθησε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ που πέτυχε σημαντικά καλάθια και ολοκλήρωσε το ματς με 19 πόντους, ενώ 16 είχε ο Σάσα Βεζένκοφ (8 ριμπάουντ) και 10 ο Μουσταφά Φαλ (5 ριμπάουντ).

Ένα πραγματικό ντέρμπι, με τον Ολυμπιακό να χάνει την ευκαιρία τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας να πάρει τη νίκη, όταν ο Ντόρσεϊ αστόχησε. Στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης η μπάλα πήγε στον Σλούκα, με τον διεθνή γκαρντ να… ξεραίνει την Εφές και να προκαλεί παροξυσμό στο μεγάλο λιμάνι, γνωρίζοντας την αποθέωση από τους 1000 οπαδούς των Πειραιωτών που βρέθηκαν στο ΣΕΦ.

Από τους φιλοξενούμενους μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Μίτσιτς, ο οποίος τελείωσε το ματς με νταμπλ νταμπλ έχοντας 12 πόντους και 13 ασίστ, ενώ 14 είχε ο Πλάις, 13 ο Μπομπουά και 11 ο Λάρκιν.

Κυριάρχησε ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε 8-4 με τέσσερις πόντους από τον Σλούκα και τέσσερις από τους Φαλ και Βεζένκοφ. Οι Τούρκοι ισοφάρισαν 8-8 με τους Πλάις και Σίγκλετον, αλλά οι Ερυθρόλευκοι με πέντε πόντους από τον Ντόρσεϊ και έξι από τους Σλούκα, Βεζένκοφ και Φαλ βρέθηκαν μπροστά με 19-12. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν κυριαρχήσει στο παρκέ του ΣΕΦ, με τον Βεζένκοφ με τέσσερις σερί πόντους να κάνει το 23-17 και τον Σλούκα με τρίποντο να διαμορφώνει το 26-17 του πρώτου δεκαλέπτου.

Αντέδρασε η Εφές

Ο Μόερμαν με τρίποντο στην αρχή της δεύτερης περιόδου μείωσε σε 26-20, με τον Σακίλ ΜακΚίσικ όμως να απαντάει με το ίδιο νόμισμα για το 29-20. Οι Τούρκοι προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, με τον Ολυμπιακό, όμως, να βρίσκει λύσεις στην άμυνα της ομάδας του Εργκίν Αταμάν και να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ (32-25, 35-28). Στο δεύτερο μέρος του δεκαλέπτου, ωστόσο, οι Ερυθρόλευκοι κόλλησαν στην επίθεση, με την Εφές να εκμεταλλεύεται την αστοχία των Πειραιωτών και να γυρίζει τούμπα το ματς.

Το 35-28 έγινε γρήγορα 37-33 και λίγο αργότερα 37-36 με τρίποντο του Μόερμαν. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα με κάρφωμα του Πλάις προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 38-37. Η Αναντολού Εφές με 3/3 βολές του Λάρκιν έκανε το 41-39, αλλά ο Ντόρσεϊ με τρίποντο 3.2’’ πριν το τέλος της περιόδου έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, κάνοντας το 42-41, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ντέρμπι στο ΣΕΦ

Στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου η τούρκικη ομάδα πάταγε καλύτερα στο παρκέ και με τέσσερις πόντους από τον Πλάις προηγήθηκε με 45-42. Οι Πειραιώτες, που χρειάστηκαν δύο λεπτά για πετύχουν το πρώτο τους καλάθι, ισοφάρισαν σε 45-45 με τον Βεζένκοφ. Στη συνέχεια μάλιστα βρέθηκαν στο +5 με δύο πόντους του Φαλ και τρεις του Παπανικολάου (50-45). Οι Τούρκοι με ένα σερί 7-2 ισοφάρισαν σε 52-52, αλλά σε εκείνο το σημείο μίλησε ο Κώστας Σλούκας, με τον διεθνή γκαρντ να κάνει το 57-52 με πέντε συνεχόμενους πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο με τους Πλάις και Σίμον (57-56), με τον Κροάτη, όμως, να δέχεται τεχνική ποινή, να αποβάλλεται και τον Σλούκα να κάνει το 58-56. Λίγο αργότερα μάλιστα ο Βεζένκοφ με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 5 (61-56). Όμως, οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ. Η Εφές απάντησε με τους Πλάις και Μπομπουά και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ ισόπαλο στο 61-61.

Ματσάρα και απίθανο φινάλε

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με την Εφές να μπαίνει καλύτερα στο κρίσιμο δεκάλεπτο και να προηγείται με 65-61 και 67-63. Ο Ολυμπιακός, όμως, αντέδρασε, με τον Σλούκα να πετυχαίνει ένα πολύ δύσκολο τρίποντο και να μειώνει στον πόντο (66-67), ενώ λίγο αργότερα ο ΜακΚίσικ έφερε ξανά την ομάδα του μεγάλου λιμανιού μπροστά στο σκορ (68-67).

Η Εφές απάντησε και με ένα σερί 4-0 προηγήθηκε με 71-68, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα όμως να φέρνουν ξανά… τούμπα το παιχνίδι. Από το -3 βρέθηκαν στο +2 (75-73) με μεγάλα σουτ από τους Ντόρσεϊ και Σλούκα. Ο ομογενής γκαρντ, όμως, έκανε λάθος στην επίθεση που θα μπορούσε να κλειδώσει τη νίκη για τον Ολυμπιακό, με τον Μίτσιτς να ισοφαρίζει σε 75-75, 14,6’’ πριν το φινάλε. Στην τελευταία επίθεση η μπάλα πήγε στον Ντόρσεϊ, αυτός σούταρε στην εκπνοή, αλλά δεν κατάφερε να ευστοχήσει. Ετσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Τους… ξέρανε ο Σλούκας

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 81-78, αλλά δεν κατάφερε να χτίσει πάνω σε αυτή τη διαφορά. Η Εφές με τους Μίτσιτς και Λάρκιν βρέθηκε στο +1 (81-82), με τον ΜακΚίσικ με 1/2 βολές να ισοφαρίζει σε 82-82. Ο Λάρκιν με τρίποντο έδωσε αέρα τριών πόντων στους Τούρκους, με τον Ντόρσεϊ με σουτ από τη γραμμή των βολών να μειώνει σε 84-85 και τον Σλούκα με buzzer beater τρίποντο από τη γωνία να δίνει τη νίκη στον Ολυμπιακό με 87-85.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-41, 61-61, 75-75 κ.δ., 87-85 παρ.