Basketball Champions League: Πάλεψε αλλά έχασε ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ κρατούσε τη νίκη στα χέρια του κόντρα στην Ιγκοκέα αλλά ηττήθηκε με 68-64 για την 1η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Οι Θεσσαλονικείς πραγματοποίησαν μια πειστική εμφάνιση αλλά δεν κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμά τους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και πήραν το προβάδισμα με 9-5, οι Θεσσαλονικείς πέρασαν μπροστά (11-12), αλλά η Ιγκοκέα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο +7 (19-12).

Οι Βόσνιοι συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και έφτασαν στο +9 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Τότε, ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 16-0, κράτησε την Ιγκοκέα χωρίς πόντο στα τελευταία 6:24 και έκλεισε το ημίχρονο στο +6 (26-32).

Οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά και πήραν το προβάδισμα με 6 πόντους (42-36) στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και με ένα επί μέρους 13-1 έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +6 (43-39).

Ο ΠΑΟΚ έφτασε μέχρι και στο +12 (46-58) στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά η Ιγκοκέα πίεσε στα τελευταία λεπτά και μείωσε στους 3 (58-61).

Η ελληνική ομάδα έφτασε στο +6 (58-64), αλλά οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επί μέρους 24-9 στα τελευταία λεπτά και πήραν τη νίκη με 68-64.

Δεκάλεπτα: 19-12, 26-32, 43-49, 68-64