Basket League: Μεγάλη νίκη για τη Λάρισα απέναντι στον ΠΑΟΚ – Βρίσκεται κοντά στην οκτάδα

Η Λάρισα κέρδισε 74-70

Μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στο κυνήγι της οκτάδας που οδηγεί στα πλέι-οφ έκανε η Λάρισα, η οποία και επικράτησε με σκορ 74-70 του ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League.

Με αυτή την ήττα, ο Δικέφαλος του βορρά φαίνεται να μπαίνει σε… μπελάδες όσον αφορά την παραμονή, όμως η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έχει την τύχη στα χέρια της ώστε να ξεφύγει όσο το δυνατόν γρηγορότερα από αυτήν την κατάσταση.

Κορυφαίος για το σύνολο του Φώτη Τακιανού ήταν ο Στέφαν Μούντι με 16 πόντους, ενώ από 10 πρόσθεσαν οι Τζέιλεν Χάντσον και Ντεβόντε Γκριν. Από την άλλη πλευρά, 17 πόντους είχε ο Ζερμέιν Λοβ, ενώ ο Ντιμίτρι Ρίβερς μέτρησε 15.

Ο αγώνας

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά αμφίρροπο, με τον ΠΑΟΚ να είναι εκείνος που κατάφερε να βρεθεί στο +1 με τη λήξη του (18-17), δείχνοντας να πατά ελάχιστα καλύτερα στο παρκέ. Στη συνέχεια όμως, η Λάρισα έτρεξε ένα επιμέρους 21-15, που της έδωσε τα ηνία του ματς, και μια μικρή διαφορά της τάξης των πέντε πόντων (38-33) για να διαχειριστεί στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, η Λάρισα δεν κατέβασε ταχύτητα και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, καταφέρνοντας όσο περνούσε η ώρα να αυξήσει λίγο παραπάνω τη διαφορά του από τον Δικέφαλο του βορρά, που όμως έβρισκε τον τρόπο να μένει σε απόσταση βολής.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και να κυνηγήσει τη νίκη, όμως η Λάρισα έδειξε ψυχραιμία στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, καταφέρνοντας να εξασφαλίσει το ροζ φύλλο αγώνα.