Basket League, Καρδίτσα-Απόλλων Πάτρας 80-65: Νίκησε και ελπίζει σε σωτηρία

Η ομάδα της Θεσσαλίας πέτυχε τη 2η νίκη της στη Basket League - Είχε να κερδίσει από τις 15 Οκτωβρίου

Η Καρδίτσα παρατάχθηκε κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας έχοντας συμπληρώσει έναν γύρο δίχως νίκη στην Basket League και ζώντας με την πίεση του «πρέπει».

Σε κάθε περίπτωση, οι γηπεδούχοι έκαναν εξαιρετικό τελείωμα στο πρώτο ημίχρονο (42-26, 20′) και στη συνέχεια, διαχειρίστηκαν σωστά το πλεονέκτημά τους, επικρατώντας με 80-65 και βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 2-12, ρίχνοντας τους Πατρινούς στο 3-11.

Ήταν η πρώτη νίκη της Καρδίτσας έπειτα από 106 μέρες και το 59-57 επί του Κολοσσού, καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας (78-72) από τον Απόλλωνα στην Πάτρα.

Ο αγώνας

Με δεδομένη την κρισιμότητα του αγώνα, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το ματς στο κλειστό «Γιάννης Μπουρούσης». Ο Ρομπέρτο Γκάλινατ σκόραρε για το +9 των γηπεδούχων κάνοντας το 12-3 στο 8′ ωστόσο ο Παναγιώτης Φιλιππάκος κράτησε όρθιο τον Απόλλωνα, σημειώνοντας τρία σερί τρίποντα για το 15-12 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Σε αυτό το διάστημα, η Καρδίτσα εκμεταλλεύτηκε την αστοχία (1/7 δίπ.) και τα λάθη (5) των Πατρινών, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα.

Στη συνέχεια η Καρδίτσα βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Ντάβιντ Γκάμπροβσεκ και άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ. Ο Γκάλινατ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 32-22 από τη γραμμή των βολών ενώ ο Γιάννης Αγραβάνης τελείωσε τη φάση με κάρφωμα για το 42-26 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν κατά κράτος στη μάχη των ριμπάουντ (22-13) και τις ασίστ (13-6), παρασύροντας στον ρυθμό τους τον Απόλλωνα.

H τρίτη περίοδος άρχισε με επιμέρους σκορ 10-2 για τους φιλοξενούμενους (44-36, 24′) ενώ ο Φιλιππάκος σκόραρε για το 58-51 λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Κάθε φορά όμως που οι Πατρινοί προσπαθούσαν να πλησιάσουν στο σκορ, η Καρδίτσα έβρισκε λύσεις και έχτιζε ξανά διψήφιες διαφορές αφού ο Γκάλινατ έκανε το 61-51 με γκολ-φάουλ στο 30′.

Στη συνέχεια, τα back-to-back τρίποντα του Γιάννη Αθηναίου έκαναν το 67-51 στο 32′, βάζοντας τις βάσεις νίκης για την Καρδίτσα που επικράτησε με 80-65.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 42-26, 61-51, 80-65.