«Ασημένιος» ο Ντουσάκης στη σφυροβολία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20

Δεύτερο ασημένιο μετάλλιο για την Ελλάδα στη διοργάνωση

Το δεύτερο μετάλλιο, ασημένιο και αυτό, πανηγυρίζει η Ελλάδα στην 3η μέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στίβου Κ20, που διεξάγεται στο Ναϊρόμπι.

Ο Ορέστης Ντουσάκης μετά από εξαιρετική εμφάνιση στον τελικό της σφυροβολίας με βολή στα 77.78μ πήρε την δεύτερη θέση, αφήνοντας εκτός βάθρου αθλητές που είχαν ανέβει σε αυτό στο Ευρωπαϊκό του Ταλίν.

Ο Χανιώτης πρωταθλητής ξεκίνησε με άκυρη βολή, ενώ με την δεύτερη προσπάθειά του έριξε 75.69μ κι εξασφάλισε την είσοδό του στην 8αδα.

Εκεί είχε τέσσερις βολές για να κυνηγήσει το μετάλλιο και τα κατάφερε. Στην τρίτη του προσπάθεια ήρθε η βολή που τον έβαλε στην πρώτη θέση για μόλις 8 εκατοστά, στέλνοντας τη σφύρα στα 77.78μ.

ΟΤσέχος Γιάν Ντολεζάλεκ, όμως, στην τέταρτη βολή του έκανε 77.83μ. και ήταν εκείνος που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, σημειώνοντας εθνικό και ατομικό ρεκόρ. Το χάλκινο πήρε ο Γάλλος Ζαν Μπαπτίστ Μπρισέλ με 77.70μ.