Serie A: «Κλειδώνει» τον τίτλο μετά τη νίκη επί της Λάτσιο η Μίλαν (Βίντεο)

Νίκησε 1-2 στη Ρώμη

Αυτό το γκολ μπορεί να κάνει τη διαφορά, να αποδειχθεί χρυσό στο τέλος της σεζόν!

Ο Τονάλι πέτυχε γκολ… κορυφής στο Ολίμπικο στο 92ο λεπτό, η Μίλαν επικράτησε 2-1 της Λάτσιο και βρέθηκε ξανά στο +2 από την Ιντερ (με ματς περισσότερο οι Ροσονέρι).

Ο αγώνας

Οι παίκτες του Πιόλι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, έχασαν ευκαιρίες, ωστόσο χρειάστηκε να φτάσουμε στις καθυστερήσεις για να πετύχουν ένα τεράστιο τρίποντο.

Το κλίμα δεν ήταν και το καλύτερο για τους Λατσιάλι στο Ολίμπικο, μιας και οι ultras έμειναν εκτός γηπέδου. Ωστόσο, το ξεκίνημά τους ήταν εξαιρετικό, αφού στο 4ο λεπτό άνοιξαν το σκορ.

Ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς γύρισε από δεξιά και ο Ιμόμπιλε πέτυχε το 1-0. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι έβγαλε αντίδραση και είχε τις φάσεις για να ισοφαρίσει με τον Λεάο και με τον Ερναντέζ, αλλά ο Στρακόσια ήταν σε εξαιρετική κατάσταση. Το γκολ που έψαχναν οι φιλοξενούμενοι ήρθε στο 50′ με κοντινή προβολή του Ζιρού. Η Μίλαν πίεσε, έχασε ευκαιρίες, αλλά η λύση ήρθε στις καθυστερήσεις. Ο Ιμπραΐμοβιτς έκανε την ασίστ και ο Τονάλι με ιδανικό τελείωμα διαμόρφωσε το 2-1.

Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια, Καλούλου, Τομόρι, Ερναντέζ, Τονάλι, Κεσί, Μεσίας (70′ Κρούνιτς), Ντίαθ (67′ Ιμπραΐμοβιτς), Λεάο (86′ Σαλεμάκερς), Ζιρού (68′ Ρέμπιτς).