Premier League: «Αγκαλιά» με το σεντόνι η Τσέλσι

Η Τσέλσι «καθάρισε» με 3-0 τη Λιντς στο «Έλαντ Ρόουντ» και ουσιαστικά εξασφάλισε την έξοδό της στο Champions Leaue ενώ οι ηττημένοι είναι πλέον με την πλάτη στον τοίχο όσον αφορά στην παραμονή

Νίκη… Champions League για την Τσέλσι που επικράτησε εύκολα με 3-0 της Λιντς στο «Έλαντ Ρόουντ» και θέλει έναν βαθμό στα επόμενα δύο ματς της για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την τετράδα. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έμειναν κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού και πλέον το έργο τους για παραμονή γίνεται πάρα πολύ δύσκολο.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το ματς για την Τσέλσι αφού μόλις στο 4ο λεπτό ο Τζέιμς έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Μάουντ με σουτ από τα όρια της περιοχής έκανε το 0-1.

Ο Μάουντ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 στο 10′, αλλά ο Κοχ έσωσε την ομάδα του και τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τους «μπλε» στο 24′ όταν ο Τζέιμς αποβλήθηκε για άσχημο μαρκάρισμα στον Κόβασιτς.

Η Τσέλσι μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 55ο λεπτό ο Πούλισικ με άψογο πλασέ από το ύψος της περιοχής έκανε το 0-2 ενώ το τελικό 0-3 έγραψε ο Λουκάκου με ωραία προσπάθεια στο 83′.

Λιντς: Μελιέ, Κούπερ, Γιορέντε, Στράουκ, Κοχ, Χάρισον (37’ Φίρπο), Μπέιτ (60’ Κλιχ), Φίλιπς, Τζέιμς, Ραφίνια (78’ Γκέλχαρντ), Ροδρίγο

Τσέλσι: Μεντί, Κρίστενσεν, Τσαλομπά, Ρίντιγκερ, Αλόνσο, Τζέιμς (78’ Αθπιλικουέτα), Ζορζίνιο, Κόβατσιτς (30’ Λόφτους Τσικ), Πούλισικ (78’ Ζιγές), Μάουντ, Λουκάκου

Γκέλα της Έβερτον (0-0)

Δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για την παραμονή άφησε η Έβερτον με το 0-0 στην έδρα της Γουότφορντ, με την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ να είναι ωστόσο στο +2 από τη Λιντς και να έχει και ματς λιγότερο.

Σε παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, μετά από ένα ημίχρονο χωρίς γκολ στο «King Power», η Λέστερ έβαλε τρία γκολ στο δεύτερο και επικράτησε με 3-0 της υποβιβασμένης Νόριτς. Δύο γκολ για την ομάδα του Μπρέντναν Ρότζερς έβαλε ο Βάρντι και ένα ο Μάντισον.