Γκολ και θέαμα στα γήπεδα ποδοσφαίρου (Βίντεο)

Στην Αγγλία η Λίβερπουλ κέρδισε 2-0 στο Μπράιτον φτάνοντας τα 2000 γκολ στην Premier και παραμένει στο κυνήγι της Μάντσεστερ Σίτι. Απώλεια για την Μπάγερν στη Γερμανία, που έμεινε στο 1-1 με τη Χοφενχάιμ

Ο Λουίς Ντίας προλαβαίνει τον γκολκίπερ Σάντσεθ και παρά την κλοτσιά που δέχθηκε, ανοίγει στο 19’ το σκορ για τη Λίβερπουλ στο Μπράιτον. Στο 59’ ο διαιτητής έδειξε πέναλτι σε χέρι του Μπισούμα και ο Σαλάχ πέτυχε το γκολ υπ’ αριθμόν 2.000 της Λίβερπουλ στην Πρέμιερ Λιγκ. Οι Reds στο -3 από την κορυφή, συνεχίζουν να καταδιώκουν τη Μάντσεστερ Σίτι.

Στη Γερμανία η Μπάγερν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο Χοφενχάιμ, όταν στο 32’ ο Μπαουμγκάρτνερ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Λεβαντόφσκι ισοφάρισε, αλλά οι Βαυαροί δεν μπόρεσαν να αποφύγουν τη δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία τους.

Ο αγώνας στο Γουάντα Μετροπολιτάνο άρχισε ιδανικά για την Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό ο Ζοάο Φέλιξ εκμεταλλεύτηκε τη γκάφα του γκολκίπερ της Κάδιθ, Λεντέσμα, και άνοιξε το σκορ. Στο 45′ ο Νεγρέδο έφερε στα ίσια το παιχνίδι ισοφαρίζοντας για την Κάδιθ. Στο 68’ ο Ντε Πολ σκόραρε μετά την απόκρουση του Λεντέσμα και η Ατλέτικο πήρε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Στη Λισαβόνα η Μπενφίκα μπήκε από νωρίς σε περιπέτειες απέναντι στη Βιζέλα όταν μόλις στο 7ο λεπτό αποβλήθηκε ο Τααράμπ. Και τα πράγματα έγιναν χειρότερα στο 65’, οπότε οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Κασιάνο. Αν και με παίκτη λιγότερο, η Μπενφίκα ισοφάρισε με τον Αραούχο στο 75′, αλλά δεν πήρε κάτι περισσότερο από το παιχνίδι.