Τι έκαναν οι Έλληνες στο Ράλλυ Ντακάρ;

Οι Βαγγέλης Μπερσής και Φώτης Κουτσουμπός τερμάτισαν στην κατηγορία Classic και ο Βασίλης Μπούδρος στις μοτοσικλέτες

Η περιπέτεια 14 ημερών έλαβε τέλος για τους Βαγγέλη Μπερσή και Φώτη Κουτσουμπό και μάλιστα με τον καλύτερο τρόπο. Το ελληνικό πλήρωμα που συμμετείχε στην κατηγορία Classic, έφθασε στη ράμπα του τερματισμού, στην πόλη Jeddah της Σαουδικής Αραβίας.

Συμμετέχοντας με Mitsubishi Pajero Evo Group T #769 της ιταλικής ομάδας R Team, τερμάτισαν στην 50ή θέση της γενικής κατάταξης, με 6.517 βαθμούς ποινής. Οι Μπερσής-Κουτσουμπός είχαν μιλήσει στο MotorOne και τη Χριστίνα Μυρτώ Σταθάκη ενόψει της συμμετοχής τους στο Ντακάρ.

Συνολικά 129 πληρώματα κατάφεραν να τερματίσουν στον αγώνα. Νικητές του Ράλλυ Ντακάρ Classic αναδείχθηκαν οι Γάλλο Serge Mogno / Florant Drulhon με Land Cruiser HDJ80 και 399 βαθμούς ποινής.

Τη σημαία του τερματισμού είδε και ο Βασίλης Μπούδρος, ο οποίος συμμετείχε στην κατηγορία των μοτοσικλετών. Ο Έλληνας αναβάτης έλαβε μέρος στο Ράλλυ Ντακάρ με τη Husqvarna 450 Rally #147, καταλαμβάνοντας την 70ή θέση από τους 124 που έφθασαν στον τερματισμό.

Πηγή: Motorone.gr