Βόλος – Ατρόμητος 2-1: Ήττα στις καθυστερήσεις και εκτός εξάδας στη Super League

Με τη νίκη του κόντρα στον Ατρόμητο (2-1), ο Βόλος εδραιώθηκε στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα

Ο Βόλος βρήκε νικητήριο γκολ κόντρα στον Ατρόμητο στις καθυστερήσεις (2-1), σε ματς για την 22η αγωνιστική στη Super League κι έτσι διατήρησε την ομάδα του Περιστερίου εκτός πρώτης εξάδας, με τους φιλοξενούμενους όμως να περιμένουν να δουν τι θα γίνει με το ματς κόντρα στην ΑΕΚ, που δεν ξεκίνησε ποτέ.

Με τη νίκη του κόντρα στον Ατρόμητο (2-1), ο Βόλος εδραιώθηκε στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας τους 35 βαθμούς (5ος και στο +10 από τους Περιστεριώτες που είναι 7οι).

Ο Βόλος έκανε έτσι το 2Χ2 απέναντι στους Περιστεριώτες, καθώς είχε επικρατήσει και στον πρώτο γύρο με 2-0 εκτός έδρας και, πλέον, έχει το απόλυτο προβάδισμα για να βρεθεί στα play off του πρωταθλήματος, σε αντίθεση με τους «κυανόλευκους» που βλέπουν την προσπάθειά του να δυσκολεύει αρκετά.

Ο Βόλος κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 56′ με το δυνατό σουτ του Λούνα αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή του Γιαννιώτη (1-0). Η «απάντηση» των φιλοξενούμενων ήρθε στο 77΄ από τον Τζοβάρα. Ο νεοεισελθών επιθετικός σημάδεψε σωστά από κοντά παίρνοντας το «ριμπάουντ» από την επέμβαση του Κλέιμαν στην κεφαλιά του Κιάρτανσον (1-1).

Πέντε λεπτά πριν το 90΄ ο Κλέιμαν επενέβη σωτήρια σε σουτ του Ρομπάιγ, ενώ στο 87΄ οι Περιστεριώτες έχασαν τεράστια ευκαιρία για να φέρουν… τούμπα το ματς, αλλά ο Ρομπάιγ αντί να πλασάρει προτίμησε να πασάρει λανθασμένα στον Κιάρτανσον, που δεν πρόλαβε.

Η μπάλα… τιμώρησε τον Ατρόμητο, που ενώ πίεζε για το γκολ της νίκης, τελικά στο 90΄+2 αυτοί που πανηγύρισαν ήταν οι Βολιώτες, όταν ο Γκάτζι με φοβερό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη (2-1).