Βόλφσμπεργκερ – Ολυμπιακός 0-1: Νίκη «διά χειρός» Χασάν για τους Ερυθρόλευκους

Ένα 45λεπτο έπαιξε ο Τικίνιο, που είχε δοκάρι

Το πρώτο του φιλικό ενόψει της σεζόν 2021-2022 έδωσε ο Ολυμπιακός στην Αυστρία. Νίκησε 1-0 τη Βόλφσμπεργκερ, χάρη σε γκολ του Αχμέντ Χασάν στο 62′.

Έτσι ξεκίνησαν οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με 4-4-2. Κάτω από τα γκολπόστ ήταν ο Τζολάκης. Δεξιός μπακ ήταν ο Βρουσάι, αριστερός ο Ανδρούτσος, με Παπασταθόπουλο – Αβραάμ στο κέντρο της άμυνας. Δεξιός χαφ ξεκίνησε ο Ραντζέλοβιτς, αριστερός ο Φορτούνης, Πέπε και Τιάγκο Σίλβα αγωνίστηκαν ως κεντρικοί χαφ, ενώ οι Αραμπί – Τικίνιο έπαιξαν στην κορυφή.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Αυστριακοί απείλησαν τον Ολυμπιακό και απείλησαν την εστία του Τζολάκη στο 7′ με τον Λιντλ και στο 7′ με τον Βίτζινγκερ. Ο Αραμπί γυρνούσε πίσω διαρκώς για να πάρει μπάλα, ενώ ο Τικίνιο, στην πρώτη του εμφάνιση με τους «ερυθρόλευκους», έμενε πιο ψηλά. Ο Φορτούνης, ο οποίος απείλησε στο 6′ με σουτ εκτός περιοχής, έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 27′ λόγω τραυματισμού.

Οι ευκαιρίες του Τικίνιο

Ο Αποστολόπουλος μπήκε στη θέση του, με αποτέλεσμα ο Σερραίος να παίξει αριστερός μπακ, ο Ανδρούτσος να περάσει δεξιά και ο Βρουσάι να μετατοπιστεί αριστερός χαφ.

Ο Τικίνιο μέχρι το 35′ έδειχνε βαρύς και δεν είχε κάνει μεστή ενέργεια. Στο 37′ και στο 41′, ωστόσο, η άμυνα των Αυστριακών τον ένιωσε για τα καλά. Αρχικά το κοντινό σουτ που έκανε από πάσα του Αποστολόπουλου κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, ενώ στο 41′ η κεφαλιά του μετά από κόρνερ του Σίλβα χτύπησε στο δεξί δοκάρι.

Οι δέκα αλλαγές και το 4-3-3

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε δέκα αλλαγές. Ο Καραργύρης έχει μείνει στη θέση του. Αριστερός μπακ ήταν πλέον ο Ρέαμπτσιουκ, δεξιός ο Λαλά, στο κέντρο της άμυνας έπαιξαν Σεμέδο και Μάρκοβιτς. Στη μεσαία γραμμή πήραν θέση οι Μπουχαλάκης, Καμαρά και Εμβιλά, ενώ στην τριάδα της επίθεσης στο 4-3-3 ήταν οι Βαλμπουενά (αριστερά), Μασούρας (δεξιά) και Χασάν.

Με… φόρα ο Χασάν

Οι παίκτες που αγωνίστηκαν με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ανέλαβαν για τα καλά τον έλεγχο του ματς. Επρόκειτο άλλωστε για ένα σύνολο δεμένο. Στο 51′ ο Βαλμπουενά ζήτησε πέναλτι για χέρι του Ντέντιτς, στο 54′ το μακρινό σουτ του Καμαρά κατέληξε άουτ, ώσπου στο 62′ έγινε το 1-0.

Ο Βαλμπουενά έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο γκολκίπερ της Βόλφσμπεργκερ προσπάθησε να διώξει, αλλά η μπάλα έφτασε στον Χασάν, που πλάσαρε εύστοχα από κοντά (1-0). Ο Αιγύπτιος, που τελείωσε με… φόρα τη σεζόν που ολοκληρώθηκε, ξεκίνησε εφέτος πάλι με γκολ.

Οι τελικές και ο Αλγκασίμ Μπα

Στα λεπτά που ακολούθησαν η μία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό διαδεχόταν την άλλη. Χασάν (63′), Εμβιλά (67′, 84′), Καμαρά (68′) και Μασούρας (71′, 73′, 82′) έφτασαν σε τελικές ενέργειες, δίχως η μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα.

Νέο πρόσωπο στο φιλικό ήταν και ο 18χρονος επιθετικός Αλγκασίμ Μπα, που αντικατέστησε τον Μπουχαλάκη στο 79′. Σε εκείνο το σημείο ο Μαρτίνς άλλαξε τη διάταξη εκ νέου σε 4-4-2, με τον Μπα να παίρνει θέση δίπλα στον Χασάν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης (31′ Καραργύρης, 60′ Κρίστινσον), Ανδρούτσος, Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος, Τιάγκο, Πέπε, Βρουσάι, Φορτούνης (27′ λ. τρ. Αποστολόπουλος), Ραντζέλοβιτς, Τικίνιο, Αραμπί.

Στο 46′ μπήκαν οι: Ρέαμπτσιουκ, Λαλά, Σεμέδο, Μάρκοβιτς, Μπουχαλάκης (79′ Αλγκασίμ Μπα), Καμαρά, Εμβιλά, Βαλμπουενά, Μασούρας, Χασάν.

ΒΟΛΦΣΜΠΕΡΓΚΕΡ: Κόφλερ, Ντιενγκ, Βίτζινγκερ, Λιεντλ, Λάιτσγκεμπ, Σέρτζερ, Μπάουμγκρτνερ, Βέρνιτζνιγκ, Στράτζνιγκ, Λοχοσβίλι, Ντέντιτς.