US Open: Εύκολη και άνετη νίκη για τη Μαρία Σάκκαρη

Εύκολα επικράτησε στην πρεμιέρα του αμερικάνικου Όπεν η Μαρία Σάκκαρη, επικρατώντας με 2-0 της Ουκρανής Κόστγιουκ.

Σύμφωνα με πληροφορίες του Πρώτου Θέματος, ο αγώνας ξεκίνησε με το χειρότερο δυνατό τρόπο καθώς η Κόστγιουκ πήρε το πρώτο γκέιμ και έκανε το μπρέικ στο δεύτερο, ωστόσο η Μαρία μπήκε σιγά, σιγά στο ματς και απάντησε άμεσα στο μπρέικ για να ισοφαρίσει σε 2-2.

Η Ουκρανή απείλησε με νέο μπρέικ στο 3-4, αλλά η Μαρία έσβησε 4 μπρέικ πόιντς και εκεί το μομέντουμ άλλαξε.

Η Κόστγιουκ άρχισε να κάνει λάθη για να έχουμε το πρώτο προβάδισμα της Σάκκαρη με το δεύτερο μπρέικ της και τελικά να πάρει το σετ με 6-4.

Το σερί της Μαρίας έφτασε στα 5 κερδισμένα γκέιμς καθώς πήρε τα δύο πρώτα στο 2ο σετ, ωστόσο από το 2-0 και μετά είχαμε ανατροπή σκηνικού. Η Κόστγιουκ άρχισε να πιέζει, η Μαρία άρχισε τα λάθη και όχι μόνο ισοφάρισε και προηγήθξηκε με 2-3, αλλά απείλησε και με νέο μπρέικ καθώς προηγήθηκε με 15-40, όμως η Σάκκαρη μπόρεσε να κρατήσει το σερβις της.

Κι αυτό ήταν το τελευταίο κομβικό σημείο στο ματς καθώς η Μαρία κατάφερε αμέσως μετά να κάνει νέο μπρέικ και κρατώντας το δικό της σερβίς έφτασε στο 5-3.

Η Κόστγιουκ προηγήθηκε με 15-40 δείχνοντας ικανή να μειώσει το σκορ, ωστόσο η Μαρία αντέδρασε και η Ουκρανή λύγισε στην πίεση κάνοντας τέσσερα συνεχόμενα λάθη που έστειλαν την Σάκκατη στον 2ο γύρο του US Open.

Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Σεβάστοβα (Λετονία)-Σινιάκοβα (Τσεχία).