Τσόριτς – Τσιτσιπάς 2-1: Αποκλεισμός με ανατροπή για τον Στέφανο

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες ο Μπόρνα Τσόριτς κατάφερε να επικρατήσει του Στέφανου Τσιτσιπά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 2-1 σετ από τον Μπόρνα Τσόριτς, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και διήρκεσε για πάνω από 2,5 ώρες, και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του τουρνουά της Βιέννης, με τον Κροάτη να παίρνει την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Η αναμέτρηση ήταν πραγματικό ντέρμπι με τα μπρέικ να σπανίζουν και τους δύο τενίστες να λύνουν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ του τρίτου και τελευταίου σετ. Εκεί ο Τσόριτς ήταν καλύτερος και μπόρεσε να πάρει τη νίκη και την πρόκριση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους δύο τενίστες να δίνουν ωραίες μάχες και κανένας να μην επιτρέπει στον άλλον να απειλήσει με κάποιο μπρέικ. Κρατούσαν με σχετική άνεση τα σερβίς τους δείχνοντα πως μπορούν να πάνε έτσι μέχρι το φινάλε του σετ. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προηγήθηκε 5-4 και έφτασε σε τριπλό σετ πόιντ στο επόμενο γκέιμ. Ο Τσόριτς μπόρεσε να τα σβήσει όμως ο Έλληνας τενίστας βρήκε τον τρόπο να σπάσει το σερβίς του Κροάτη και να φτάσει στο 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Στέφανος άρχισε εξαιρετικά κάνοντας το μπρέικ στο δεύτερο γκέιμ, κάτι που του έδωσε τη δυνατότητα να προηγηθεί με 2-0. Ο Τσόριτς όμως τον… πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα και έφερε άμεσα στο ματς σε ισορροπία για το 2-2. Η συνέχεια κύλησε όπως το πρώτο σετ, με τον Κροάτη να κάνει το μπρέικ στο 4-4 και να παίρνει πλεονέκτημα. Έπειτα διατήρησε το σερβίς του και με το 6-4 ισοφάρισε σε 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, ο Τσόριτς έφτασε στο μπρέικ για να προηγηθεί με 3-2, όμως ο Τσιτσιπάς δεν πτοήθηκε και απάντησε αμέσως για να ισοφαρίσει σε 3-3. Οι μάχη πήρε… φωτιά στη συνέχεια, με τους δύο να κρατούν το σερβίς τους και να οδηγούνται στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Κροάτης ήταν ανώτερος και με 7-4 μπόρεσε να κάνει το 2-1 και να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά.