Τόκιο 2020: Ο απολογισμός της ημέρας για τους Έλληνες ιστιοπλόους

Μάντης και Καγιαλής έκαναν τις καλύτερες εμφανίσεις της ημέρας για την ελληνική ιστιοπλοϊα στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Με το δίδυμο των Μάντη και Καγιαλή να ξεχωρίζει ολοκληρώθηκε η σημερινή -πλούσια- ημέρα για τα ελληνικά χρώματα στην ιστιοπλοΐα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Την ίδια ώρα, σημαντικό έδαφος έχασε ο Γιάννης Μιτάκης στα Φινν, ενώ σταθερός έμεινε ο Βύρωνας Κοκκαλάνης στην γενική κατάταξη των RS:X.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για Μάντη – Καγιαλή

Οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής ξεκίνησαν με μία 5η και μία 6η θέση, με αποτέλεσμα να βρίσκονται στην έβδομη της γενικής, αλλά σε ισοβαθμία με άλλα τέσσερα πληρώματα. Λόγω των πλασαρισμάτων στις δύο κούρσες, το ελληνικό δίδυμο είναι έβδομο, αλλά με τους 11 βαθμούς που έχει ισοβαθμεί με το πλήρωμα που βρίσκεται στην 3η θέση, από την Ισπανία.

Στην 13η θέση ο Κοκκαλάνης στα RSX

Με μία έκτη θέση και δύο κακές κούρσες, ο Βύρωνας Κοκκαλάνης παρέμεινε σταθερός στην κατάταξη, στην προσπάθειά του να μπει στην κούρσα μεταλλίων στα RS:X των Ολυμπιακών Αγώνων.

Οι κούρσες 7 και 8 δεν πήγαν καλά καθώς τερμάτισε στην 18η και 19η θέση, με την έκτη θέση στην ένατη ιστιοδρομία να τον φέρνει στην 13η της γενικής κατάταξης. Με τους 91 βαθμούς έχει χάσει σημαντικό έδαφος και αύριο θα χρειαστεί να φέρει καλά πλασαρίσματα στις τελευταίες ιστιοδρομίες, ώστε να μπει στην κούρσα των μεταλλίων.

Στην 19η θέση η Διβάρη

Στην αντίστοιχη κατηγορία των γυναικών δεν άλλαξε κάτι δραματικά για την Κατερίνα Διβάρη η οποία βρίσκεται στην 19η θέση της γενικής κατάταξης.
Στις σημερινές ιστιοδρομίες τερμάτισε στην 15η, 18η και 13η αντίστοιχα, με αποτέλεσμα να βρίσκεται στην 19η θέση της γενικής με 143 βαθμούς.

Στην δέκατη θέση ο Μιτάκης στα Φινν

Στην 10η θέση υποχώρησε ο Γιάννης Μιτάκης στα Φινν των Ολυμπιακών Αγώνων. Ο πρωταθλητής της ιστιοπλοϊας τερμάτισε στην 13η θέση στην τρίτη κούρσα, ενώ η τέταρτη ήταν καλύτερη καθώς ήταν έκτος. Αποτέλεσμα ήταν να βρεθεί στην 10η θέση με 23 βαθμούς ποινής, αλλά να είναι κοντά στους προπορευόμενους αθλητές.

Στην 13η θέση Τσουλφά και Σπανάκη

Μακριά από τις πρώτες θέσεις στα 470 βρίσκονται μετά από δύο κούρσες οι Αιμιλία Τσουλφά και η Αριάδνη Σπανάκη. Το ελληνικό δίδυμο της ιστιοπλοϊας στην πρώτη κούρσα έμεινε στην 15η θέση, ενώ στην δεύτερη και τελευταία της πρώτης ημέρας, τερμάτισε στην ένατη θέση.

Ετσι, στην γενική κατάταξη, Τσουλφά και Σπανάκη βρίσκονται στην 13η θέση με 24 βαθμούς.