Το «4 στα 4» έκανε η Παρί – Επικράτησε της Ρεμς με 2-0

Με δύο γκολ του Εμπαπέ

Με τον Κιλιάν Εμπαπέ να πετυχαίνει και τα δύο γκολ της η Παρί επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Ρεμς και έκανε το “4 στα 4” στην Ligue 1, σε ένα ματς που λάμπρυνε με την παρουσία του ο Λιονέλ Μέσι κάνοντας ντεμπούτο με τους Παριζιάνους ως αλλαγή.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο δεν είχε τον Λιονέλ Μέσι στην αρχική σύνθεσή της (έμεινε στον πάγκο), είχε όμως στην ενδεκάδα τον Κιλιάν Εμπαπέ, με τον 22χρονο παγκόσμιο πρωταθλητή να είναι απολαυστικός στο πρώτο 45λεπτο και να δείχνει το λόγο για οποίον η Ρεάλ προσφέρει 180 εκατομμύρια ευρώ για να τον πάρει λίγο πριν εκπνεύσει η θερινή μεταγραφική περίοδος.

Ο Γάλλος στράικερ είχε την πρώτη καλή στιγμή των Παριζιάνων στο 10′ όταν το σουτ του από πλεονεκτική θέση πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, για να έρθει το 1-0 πέντε λεπτά αργότερα, όταν πετάχτηκε εντυπωσιακά στο πρώτο δοκάρι μετά από σέντρα λουκούμι του Ντι Μαρία και εκτέλεσε τον Ραΐκοβιτς.

Η συνέχεια βρήκε τους πρωτευουσιάνους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο μέσω της κατοχής της μπάλας χωρίς να χρειαστεί να ανεβάσουν το τέμπο, με τους παίκτες της Ρεμς να μην ασκούν πίεση και να περιμένουν την περισσότερη ώρα πίσω από τη μπάλα.

Η επόμενη πάντως αξιόλογη φάση μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου ήταν για λογαριασμό των γηπεδούχων, με το φαλτσαριστό σουτ του Κασαμά στο 42 να βρίσκει τη συμβολή των δοκών και να φεύγει άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να μπαίνουν καλύτερα και να φτάνουν μάλιστα στην ισοφάριση στο 53′ με τον Μουνετσί, όμως το γκολ δεν μέτρησε σωστά (μετά από χρήση VAR) καθώς ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος και στο 63′ ήρθε και το δεύτερο γκολ για την Παρί, και πάλι με πρωταγωνιστή τον Εμπαπέ.

Οι Παριζιάνοι έβγαλαν ταχύτατη αντεπίθεση με το συνδυασμό Γκουέιγ-Χακίμι, με τον δεύτερο να βγάζει φοβερή μπαλιά για τον Εμπαπέ και τον νεαρό θαυματουργό φορ να ακολουθεί τη μπάλα με εκπληκτικό διασκελισμό για να γράψει το 2-0 με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Αμέσως μετά το γκολ που ουσιαστικά σφράγισε το τρίποντο για τους Παριζιάνους ήρθε η στιγμή να σηκωθεί το γήπεδο στο πόδι, με τον Μαουρίτσιο Ποτσετίνο να ρίχνει στον αγωνιστικό χώρο τον Λιονέλ Μέσι στο 66′ και τον Αργεντινό να παίρνει τη θέση του Νεϊμάρ (αγκαλιάστηκαν κατά την είσοδό του στο χορτάρι) για να γράψει τα πρώτα λεπτά συμμετοχής με τη νέα του ομάδα, μετά από 21 χρόνια στην Μπαρτσελόνα.

Η συνέχεια το ματς δεν είχε κάποια μεγάλη φάση, με την Παρί να διαχειρίζεται εξαιρετικά το ματς και να μην κινδυνεύει ουσιαστικά, με το ενδιαφέρον να πέφτει πάνω στον Λιονέλ Μέσι που εμφανίστηκε ορεξάτος στην πρώτη του συμμετοχή με τη νέα του ομάδα.

Δεν μπόρεσε πάντως να απειλήσει ο Pulga καθώς δέχτηκε αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα, κάτι που σημαίνει πως όλοι αναμένουν πλέον με ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον το ντεμπούτο του Μέσι στο “Παρκ Ντε Πρενς”, με αντίπαλο την Κλερμόν στις 12 Σεπτεμβρίου για την 5η αγωνιστική της Ligue 1.

ΡΕΜΣ: Ραΐκοβιτς, Φοκέ, Γκραβιγιόν, Φαές, Αμπντελχαμίντ, Εμπουκού (46′ Μπερίσα), Κασαμά (46′ Λοκό), Λοπί (71΄Φαν Μπέργκεν), Μουνετσί, Κεμπάλ (76′ Φλιπς) Τουρέ (81′ Εκτικέ)

ΠΑΡΙ: Νάβας, Χακίμι, Μαρκίνιος, Ντιαλό (75′ Κιμπεμπέ), Κέρερ, Βεράτι (75′ Παρέδες), Βαϊνάλντουμ (66′ Ερέρα), Γκουέιγ, Εμπαπέ, Νεϊμάρ (66′ Μέσι), Ντι Μαρία (81′ Ντράξλερ)