Τελικός Μουντιάλ 2022 Live: Αργεντινή-Γαλλία 3-3 – Παγκόσμια πρωταθλήτρια η Αργεντινή

Στέφθηκε πρωταθλήτρια η Αργεντινή

Με όλα της τα αστέρια θα παραταχθεί η Γαλλία στον μεγάλο τελικό του Μουντιάλ, τη στιγμή που η Αργεντινή ανατρέπει τα δεδομένα, περίπου μια ώρα πριν τη σέντρα.

Πάνοπλη η Γαλλία

Λήξη συναγερμού για τη Γαλλία!

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ θα παραταχθεί με όλα της τα «όπλα» στον τελικό του Μουντιάλ 2022 κόντρα στην Αργεντινή, που θα ξεκινήσει στις 17:00!

Μέσα ο Ζιρού, μέσα και οι Βαράν, Ραμπιό, Ουπαμεκανό που ταλαιπωρήθηκαν από ίωση.

Ο Γιορίς θα καθίσει κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα οι Βαράν, Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ και Κουντέ, στη μεσαία γραμμή οι Γκριεζμάν, Τσουαμενί και Ραμπιό, ενώ στην επίθεση θα παραταχθεί η γνωστή τριπλέτα με τους Ντεμπελέ, Εμπαπέ και Ολιβιέ Ζιρού!

Η ενδεκάδα της Γαλλίας σε σύστημα 4-3-3:

Γιορίς – Κουντέ, Βαράν, Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ – Γκριεζμάν, Τσουαμενί, Ραμπιό – Ντεμπελέ, Ζιρού, Εμπαπέ

Με έκπληξη η Αργεντινή

Τα ρεπορτάζ έλεγαν ότι ο Λιονέλ Σκαλόνι σκέφτεται να παρατάξει την Αργεντινή με τριάδα στα στόπερ στον τελικό του Μουντιάλ 2022 κόντρα στην Αργεντινή. Τελικά, δεν θα γίνει έτσι!

Με το συνηθισμένο 4-4-2 και τον Άνχελ Ντι Μαρία να επιστρέφει στην αρχική ενδεκάδα παρατάσσεται η «αλμπισελέστε» στο μεγάλο ραντεβού του παγκοσμίου ποδοσφαίρου!

Ο Μαρτίνες κάτω από τα δοκάρια, Ακούνια, Μολίνα, Οταμέντι, Ρομέρο στα στόπερ, Ντε Πολ, ΜακΆλιστερ στα άκρα της μεσαίας γραμμής, ο Έντσο στον άξονα, ο Μέσι στον γνωστό του ελεύθερο ρόλο φυσικά και οι Ντι Μαρία, Άλβαρες στην επίθεση.

Ο Λιονέλ Μέσι θα συμμετάσχει για 26η φορά στην καριέρα του σε αγώνα Μουντιάλ και με αυτόν τον τρόπο σπάει το σχετικό ρεκόρ που κρατούσε μέχρι σήμερα ο Λόταρ Ματέους!

Συνοπτικά η ενδεκάδα της Αργεντινής (Σκαλόνι, 4-4-2):

Μαρτίνες – Μολίνα, Ρομέρο, Οταμέντι, Ακούνια – Ντε Πολ, Έντσο Φερνάντες, ΜακΆλιστερ, Μέσι – Ντι Μαρία, Άλβαρες.

Δείτε την εξέλιξη του παιχνιδιού:

3′: Ο Ντε Πολ σκάβει για τον Άλβαρες ο οποίος δεν μπορεί να πλασάρει αλλά είναι και σε θέση οφσάιντ

8′: Ο Ντε Πολ στο σουτ η κόντρα στον Βαράν και κόρνερ

9′: Κακή εκτέλεση από τον Μέσι και στην εξέλιξη της φάσης έχουμε επιθετικό φάουλ στον Γιορίς

Ο Γιορίς έχεί πρόβλημα από τη σύγκρουση

12′: Η Γαλλία πάντως δεν έχει πλησιάσει στην περιοχή της Αργεντινής

14′: Κάθετη του Ραμπιό στον Εμπαπέ καλύπτουν οι αμυντικοί τον Μαρτίνεζ που μπλοκάρει εύκολα

15′: Ο Μέσι και οι συμπαίκτες του έχουν μπει με το μαχαίρι στα δόντια κι έχουν κερδίσει σχεδόν όλες τις μονομαχίες

17′: Ο Ντε Πολ κλέβει, από το 1-2 με τον Μέσι η μπάλα φτάνει στον Ντι Μαρία αλλά αυτός με το δεξί πόδι στέλνει τη μπάλα στην… κερκίδα

19′: Ο Ερναντέζ κερδίζει φάουλ μισό μέτρο από την πλάγια γραμμή της περιοχής

19′: Ο Ζιρού παίρνει την κεφαλιά και αστοχεί αλλά υπάρχει επιθετικό φάουλ

21′: Ο Ντι Μαρία αποφεύγει τον Ντεμπελέ και μπαίνοντας στην περιοχή πέφτει με τον Μαρτσίνιακ να δίνει πέναλτι… Περιμένουμε το VAR

ΠΕΝΑΛΤΙ Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Υπάρχει πέναλτι και το εκτελεί ο Μέσι

23′: Ο Μέσι νικά τον Γιορίς και ανοίγει το σκορ

Ο Μέσι με το γκολ που πέτυχε περνά στην πρώτη θέση των σκόρερ του Μουντιάλ με 6, προσπερνώντας τον Εμπαπέ και ταυτόχρονα πιάνει τον Πελέ στην 5η θέση των σκόρερ όλων των εποχών με 12 γκολ

26′: Φάουλ για τη Γαλλία λίγα μέτρα έξω από την περιοχή

27′:Σύγκρουση Μέσι, Ερνταντέζ, το φάουλ το κάνει ο Αργεντινός αλλά ο Μαρτσίιακ το δίνει ανάποδα

29′: Ο Μέσι στο σλάλομ κερδίζει το κόρνερ

30″: Το εκτεέι ο Μέσι , αλλά διώχνει η άμυνα

Μαγική αντεπίθεση της Αργεντινής ο Άλβαρες σπάει τη μπάλα στον Ντι Μαρία που νικά τον Γιορίς για το 2-0

ΔΎΟ ΑΛΑΛΓΕΣ Η ΓΑΛΛΙΑ
41′: Ο Ντεσάν αποσύρει Ζιρού, Ντεμπελέ και βάζει Τουράμ, Κόλο Μουανί

Σέντρα στο 2ο μέρος
Οι Γάλλοι ψάχνουν την μεγάλη ανατροπή

54′: Ο Μαρτίνεζ βγαίνει εκτός περιοχής και κάνει… τσαφ, αλλά τον καλύπτουν οι αμυντικοί του

59′: Ο Άλβαρεζ μπαίνει στην περιοχή αλλά το σουτ από πλάγια θέση μπλοκάρει ο Γιορίς

60′: Ο Ντι Μαρία πάλι στην πλαγιοκόπηση και το γύρισμα ο Μέσι δεν προλαβαίνει να πλασάρει

64′: Ο MVP του τελικού καθότι κέρδισε το πέναλτι και πέτυχε το 2-0 αποχωρεί και στη θέση του ο Ακούνια

71′: Ο Εμπαπέ εμφανίζεται στο γήπεδο με την πρώτη του τελική αλλά η μπάλα πάει ψηλά άουτ… Κομάν, Καμαβινγκά αντί των Ερναντέζ, Γκριεζμάν

78′: Ο Ντε Πολ μπαίνει στην περιοχή αλλά δεν κάνει καλό γύρισμα… Ο Ντε Πολ πρέπει να έχει τρέξει όσο όλοι οι Γάλλοι μαζί…

79′: Ο Κόλο Μουανί αποφεύγει τον Οταμέντι μπαίνει στην περιοχή και κερδίζει πέναλτι… Κι η Γαλλία την ευκαιρία να μπει στο ματς από το πουθενά

ΓΚΟΛ η Γαλλία
80′: Ο Μαρτίνεζ πέφτει σωστά, αλλά ο Εμπαπέ ευστοχεί κι ο τελικός παίρνει φωτιά

ΓΚΟΛ η ΓΑΛΛΙΑ
81′: Πριν συνέλθουν από το σοκ, οι Αργεντίνοι δέχονται και δεύτερο γκολ με τον Εμπαπέ αν σκοράρει με σουτ από τη γραμμή της περιοχής

88′: Υπάρχει διακοπή λόγω τραυματισμού… Ο τελικός είναι στην απόλυτη ισορροπία, αλλά ο Κιλιάν Εμπαπέ έχει προσπεράσει πλέον τον Μέσι στη μάχη των σκόρερ έχοντας 7 γκολ

90’+2′: Φάουλ για τη Γαλλία και συναγερμός

Ο Σκαλόνι βλέπει ότι η ομάδα δεν έχει δυνάμεις αλλά έχει κάνει μία αλλαγή!

90’+4′: Ο Κομάν κάνει τρομερή ενέργεια ο Ραμπιό σουτάρει και ο Μαρτίνεζ γλιτώνει την Αργεντινή

90’+7′: Ο Μέσι στη βολίδα ο Γιορίς στην επέμβαση του τελικού

96′: Φοφανά αντί Ραμπίο, ενώ από την αρχή της παράτασης η Αργεντινή έκανε τη 2η αλλαγή της με τον Μοντιέλ αντί Μολίνα

100′: Ο Φοφανά κερδίζει τη μπάλα και το φάουλ που είναι σαν κοντινό κόρνερ

100′: Ο Μέσι παραχωρεί το κόρνερ

103′: Λαουτάρο Μαρτίνεζ και Παρέδες αντί των Ντε Πολ και Άλβαρεζ

105′: Ο Ουπαμεκανό με προβολή αυτοθυσίας διώχνει το σουτ του Μαρτίνεζ από την ασίστ Μέσι κι ο Βαράν διώχνει με το κεφάλι το νέο σουτ

105’+1′: Ο Μαρτίνεζ στο τετ α τετ και πάλι ο Ουπαμεκανό με προβολή αυτοθυσίας διώχνει… Τι χάνει ο επιθετικός της Ίντερ

ΓΚΟΛ Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
108′: Πάλι κρύβουν τη μπάλα οι Αργεντινοί ο Μαρτίνεζ σουτάρει, ο Γιορ΄ςι διώχνει κι ο Μέσι από κοντά το 3-2

Πέναλτι η Γαλλία
116′: Σουτ του Εμπαπέ ο Μοντιέλ έχει απλωμένο το χέρι και ο Μαρτσίνιακ δείχνει πέναλτι

117′: Ο Εμπαπέ νικά τον Μαρτίνεζ και 3-3!