Ταεκβοντό: «Ασημένια» η Αθανασία Ρεπούλια, «χάλκινος» ο Ραφαέλ Παππάς

Η Ελλάδα έφτασε συνολικά τα 28 στην Ιστορία των Παγκοσμίων πρωταθλημάτων εφήβων και νεανίδων

Το πρώτο μετάλλιο της καριέρας τους σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ταεκβοντό κατέκτησαν οι Ραφαέλ Παππάς και Αθανασία Ρεπούλια, στη διοργάνωση της κατηγορίας εφήβων/νεανίδων που διεξάγεται στη Σόφια.

Οι δύο αθλητές «μπήκαν» στα μετάλλια χωρίς να χάσουν σετ. Η Ρεπούλια (-55 κιλά) ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις από τον γύρο των «64» επικρατώντας διαδοχικά της Κολομβιανής Τσάβες, της Αντιμπεκιλζί από το Καζακστάν και στους «16» της Μπιάντ από το Μαρόκο. Στα προημιτελικά επιβλήθηκε 2-0 της Χιμένες από το Μεξικό (σ.σ. γύρισε το πρώτο σετ από 3-8), ενώ προκρίθηκε στον τελικό μετά τη νίκη επί της Χάμιτς από τη Νορβηγία που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα και των δύο σετ. Στον τελικό, η Ρεπούλια ηττήθηκε από την Κορεάτισσα Κιμ και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, όπως και πριν από 34 μήνες στο Ευρωπαϊκό παίδων/κορασίδων της Ισπανίας.

Στο μεταξύ, μόνο ο Ουκρανός Μιρζόιεφ… προβλημάτισε τον Παππά στο δρόμο έως την εξασφάλιση του μεταλλίου στα -63 κιλά. Στον γύρο των «32» ο Παππάς νίκησε 2-0 τον Βούλγαρο Ντιμιτρόφ, ενώ δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ απέναντι στον Μιρζόιεφ. Στα προημιτελικά δεν είχε πρόβλημα απέναντι στον Μεξικανό Ρόγιο, όμως ο Ιρανός Ρεζάι στα ημιτελικά (σ.σ. στέφθηκε λίγο αργότερα και πρωταθλητής κόσμου) αποδείχθηκε ανίκητος, με τον Έλληνα πρωταθλητή και πρωταθλητή Ευρώπης το 2019 στην Ισπανία στους παίδες να καταλαμβάνει την τρίτη θέση της τελικής κατάταξης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι, μετά τα μετάλλια των Ρεπούλια και Παππά, η Ελλάδα έφτασε συνολικά τα 28 στην Ιστορία των Παγκοσμίων πρωταθλημάτων εφήβων και νεανίδων.