Συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της η Μάντσεστερ Σίτι (4-0) – Εύκολα η Τσέλσι (3-0)

Συνέχεια στις εξαιρετικές εμφανίσεις και στα θετικά αποτελέσματα, έδωσε η Μάντσεστερ Σίτι η οποία επικράτησε εντός έδρας της Σαουθάμπτον με το ευρύ 4-0. Με τέρματα των Χάβερτ, Πούλισικ και Μπρόγια η Τσέλσι επικράτησε με 3-0 της Γουλβς στο Λονδίνο και… πάτησε τετράδα.

Το… «τρένο» της Μάντσεστερ Σίτι συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του. Αυτή την φορά το «θύμα» για την ομάδα του Πεπ ήταν η Σαουθάμπτον την οποία και φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα.

Ακόμη ένα τέρμα για την «μηχανή των γκολ» που λέγεται, Έρλινγκ Χάαλαντ με τον Νορβηγό φορ να φτάνει τα 20 τέρματα σε 12 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις.

Τον χορό των γκολ άνοιξε ο Κανσέλο με την συμπλήρωση 20′ στον αγώνα. Ο Πορτογάλος με εξαιρετική ατομική ενέργεια και σουτ με το αριστερό άνοιξε το σκορ για τους «πολίτες», με τον Φόντεν στο 32′ να κάνει το 2-0 δίνοντας ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του.

Στη επανάληψη και το 49’ ο Μαχρέζ με διαγώνιο βολέ μετά την πάσα του Ρόδρι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο συνήθη ύποπτος, Έρλινγκ Χάαλαντ στο 65′, έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Κανσέλο.

Επιστροφή στην τετράδα για την Τσέλσι. Η ομάδα του Γκρέιχαμ Πότερ ήταν καλύτερη σε όλο το ματς, τελειώνοντας την αναμέτρηση μάλιστα με 20 τελικές. Το σκορ για την Τσέλσι άνοιξε ο Κάι Χάβερτς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+3′) με πολύ όμορφη ψιλοκρεμαστή κεφαλιά, ενώ το 2-0 έκανε ο Πούλισικ στο 54′, με το τελικό 3-0 να διαμορφώνει ο Μπρόγια με την συμπλήρωση των 90′.