Super League: Πέρασε ο Άρης από την Τούμπα και «βλέπει» Ευρώπη

Με τον Καμαρά να βρίσκει δίχτυα στο 63ο λεπτό οι «κίτρινοι» νίκησαν τον ΠΑΟΚ με 1-0 στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Κακό παιχνίδι έγινε στο πρώτο 45αλεπτο με τον ΠΑΟΚ να έχει τη πρώτη καλή στιγμή στο 5’ με τα σουτ των Τσιγγάρα και Ζίφκοβιτς να απομακρύνονται από τους αμυντικούς του Άρη. Τέσσερα λεπτά αργότερα (9’) το σουτ του Σούντγκρεν πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη στη πρώτη καλή στιγμή των «κίτρινων». Ο κίπερ του ΠΑΟΚ στο 20’ και στο 22’ απομάκρυνε σε κόρνερ τα σουτ του Ιτούρμπε, ενώ στο 33’ ο Κούρτιτς σούταρε αλλά δεν ανησύχησε τον Κουέστα που μάζεψε τη μπάλα. Η πρώτη επικίνδυνη στιγμή για την εστία του ΠΑΟΚ ήταν στο 42ο λεπτό με την παράλληλη σέντρα του Καμαρά όμως οι Φαμπιάνο και Μαντσίνι δεν μπόρεσαν να βρουν την μπάλα.

Πολύ καλύτερο το δεύτερο μέρος με αρκετές φάσεις καθώς οι παίχτες και των δύο ομάδων έβγαλαν περισσότερο πάθος και ένταση στο ματς.

Στο 49΄η πρώτη πολύ καλή ευκαιρία για τον Άρη με το δυνατό σουτ του Σούντγκρεν έξω από τη περιοχή που έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Πσαχαλάκη άουτ. Δύο λεπτά αργότερα (51’) σε αντεπίθεση, ο Μουργκ βρέθηκε φάτσα με το γκολ μετά το σουτ του Σάστρε και την απόκρουση του Κουέστα, η μπάλα στρώθηκε στον Αυστριακό που σε κενή εστία την έστειλε ψηλά άουτ!

Ο Άρης άνοιξε το σκορ στο 63ο λεπτό με τον Καμαρά που ήταν και ο πιο δραστήριος παίχτης του μέχρι εκείνη την ώρα όταν εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Μαντσίνι, ξέφυγε από τους Μιχάι, Ίνγκασον και πλάσαρε τον Πασχαλάκη για το 0-1. Στο 68’ ο Ζίφκοβιτς έβγαλε επικίνδυνη σέντρα και ο Φαμπιάνο έδιωξε σε κόρνερ στέλνοντας τη μπάλα πάνω από την εστία του Κουέστα. Νέα καλή σέντρα του Ζίφκοβιτς στο 81’ ο Άκπομ έκανε τη κεφαλιά αλλά ο Κουέστα έπεσε και μπλόκαρε.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε στα τελευταία λεπτά ψάχνοντας την ισοφάριση χωρίς όμως να μπορέσει να πετύχει κάτι αξιόλογο καθώς οι φιλοξενούμενοι «θωράκισαν» την άμυνα τους και δεν άφηναν κενούς διαδρόμους για την εστία του Κουέστα. Αντίθετα στις καθυστερήσεις (90’+1’) ο Καμαρά πέρασε όποιον βρέθηκε μπροστά του μπήκε στη περιοχή, αλλά πριν… οπλίσει τον έκοψε ο Ίνγκασον.

Το τέρμα του Καμαρά αποδείχτηκε «χρυσό» για τον Άρη που παραμένει στο παιχνίδι της Ευρώπης, ενώ σκόρπισε προβληματισμό στον ΠΑΟΚ που σε ακόμη ένα ματς δεν μπόρεσε να γευτεί τη χαρά της νίκης.

ΓΚΟΛ: 63’ Καμαρά

Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ

Κίτρινες: 44’ Ίνγκασον, 65’ Κούρτιτς, 82’ Σάστρε / 38’ Μπερτόγλιο, 45’+2’ Εμπακατά, 58’ Ντουκουρέ. 90’+6’ Δεληζήσης

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε, Ίνγκασον, Μιχάι (80’ Τσόλακ), Σίντκλεϊ, Τσιγγάρας (66’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Τέιλορ (66’ Μιτρίτσα), Α. Ζίβκοβιτς, Μουργκ (66’ Σοάρες), Άκπομ.

Άρης (Μπούργος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Εμπακατά (68’ Σάκιτς), Ντουκουρέ, Ματίγια, Ιτoύρμπε (85’ Δεληζήσης), Μαντσίνι (79’ Ματέο Γκαρσία), Μπερτόγλιο (79’ Πάλμα), Καμαρά.