Super League – ΠΑΟΚ – Άρης 1-0: Ο Ίνγκασον έκρινε το ντέρμπι

Η έμπνευση του Ίνγκι Ίνγκασον έκανε τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος λύγισε 1-0 τον Άρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

«Ασπρόμαυρο» βάφτηκε το πρώτο μεγάλο ντέρμπι του 2023.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πανηγύρισε το «τρίποντο» κόντρα στους «κίτρινους», χάρη στο ανάποδο ψαλίδι του αρχηγού του στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ έπιασε έτσι τον Ολυμπιακό στην τρίτη θέση και πλησίασε στο -3 τη δεύτερη ΑΕΚ.

Με την έμπνευση του Ισλανδού, οι γηπεδούχοι πήραν αυτό που άξιζαν στο πρώτο ημίχρονο, όπου ήταν καλύτεροι. Μάλιστα, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έχασε πέναλτι με τον Σβαμπ στο 21ο λεπτό. Ο Κουέστα ακούμπησε την μπάλα, η οποία χτύπησε στη συνέχεια στο αριστερό δοκάρι. Αυτό ήταν το πρώτο από τα δύο που είχε ο ΠΑΟΚ, καθώς το δοκάρι σημάδεψε κι ο Νάρεϊ στο 34’. Στη συνέχεια η μπάλα πέρασε παράλληλα από τη γραμμή της εστίας.

Στο δεύτερο μέρος, ο Άρης ανέβασε την απόδοση του, πήρε την κατοχή, αλλά δεν μπόρεσε να βρει ρήγματα στην άμυνα του αντιπάλου του κι ως εκ τούτου ούτε «απάντηση» στο γκολ του Ίνγκασον. Οι «κίτρινοι» γνώρισαν έτσι την πρώτη τους ήττα, μετά από έξι ματς, ενώ ο «Δικέφαλος του Βορρά» επέκτεινε το αήττητο σερί του στα πέντε ματς.

Διαιτητής: Τάμας Μπογκνάρ (Ουγγαρία)
Κίτρινες: Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς, Κοτάρσκι, Σβαμπ – Πίρσμαν.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ινγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ, Αουγκούστο, Κωνσταντέλιας (82′ Φιλίπε Σοάρες), Νάρεϊ (76′ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς (87′ Μουργκ), Ολιβέιρα (77′ Τόμας).
ΑΡΗΣ (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Νταρίντα (79′ Καμάτσο), Ετέμπο, Ματέο Γκαρσία, Ιτούρμπε (63′ Μάνου Γκαρθία), Γκρέι, Μαντσίνι.