Super League – Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-0: Λύγισε o πρωταθλητής στη Λεωφόρο

Με πρωταγωνιστή τον Αϊτόρ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού στη Λεωφόρο με 1-0, για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός μετά το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, σκόραρε και κόντρα στους Ερυθρόλευκους, οδηγώντας το Τριφύλλι σε μια πάρα πολύ σημαντική νίκη, στη μάχη που δίνουν οι Πράσινοι για την έξοδο στην Ευρώπη.

Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έφτασε τους 51 βαθμούς και βρίσκεται στο +3 από την ΑΕΚ, που αγωνίζεται αύριο στα Γιάννενα με τον ΠΑΣ (18:00), αλλά και στο -2 από τον 3ο Αρη, που νίκησε νωρίτερα τον ΠΑΟΚ με 1-0. Οι Ερυθρόλευκοι, παρότι δεν πήραν κάτι από το αποψινό ντέρμπι, παρέμειναν στο +11 από τον Δικέφαλο του Βορρά.

Οι Πειραιώτες πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στον ημιτελικό του Κυπέλλου που ακολουθεί με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα (21/4), ενώ μία ημέρα νωρίτερα (20/4), στο άλλο ζευγάρι της 4άδας, ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει τη Λαμία στη Λεωφόρο.

Ετσι παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Μπρινιόλι μπροστά από την εστία και τους Κώτσιρα, Σένκεφελντ, Βέλεθ και Σάντσες στην τετράδα της άμυνας. Οι Ρούμπεν και Μαουρίτσιο ήταν στα χαφ, με τους Γκατσίνοβιτς, Παλάσιος και Αϊτόρ πίσω από τον Ιωαννίδη. Ο Πέδρο Μαρτίνς από την άλλη πλευρά, παρέταξε τον Ολυμπιακό με τα 4-2-3-1, έχοντας τον Βατσλίκ στην εστία και τους Λαλά, Σωκράτη, Σισέ και Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα. Οι Εμβιλά και Κανέ ήταν στα χαφ, με τους Ροντρίγκες, Μασούρα και Αγκιμπού πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Ευκαιρίες με Μασούρα και Αϊτόρ

Ο Παναθηναϊκός ως γηπεδούχος μπήκε δυνατά και προσπάθησε να πιέσει την άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά οι Ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης.

Στο 4’ ο Γκάρι Ροντρίγκες έκανε το γύρισμα από αριστερά, έβγαλε τετ α τετ τον Μασούρα με τον Μπρινιόλι, αλλά ο διεθνής μεσοεπιθετικός δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Τριφυλλιού. Δύο λεπτά αργότερα οι Πράσινοι απάντησαν με τον Αϊτόρ. Ο μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού μπήκε στην περιοχή από αριστερά, σούταρε από πλάγια θέση, αλλά ο Βατσλίκ αντέδρασε σωστά και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Μετά το πρώτο 15άλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να λιγοστεύουν. Στο 18’ το μακρινό σουτ του Εμβιλά κόντραρε στα σώματα και βγήκε κόρνερ, ενώ στο 30’ ο Αϊτόρ προσπάθησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο Βατσλίκ δεν αιφνιδιάστηκε και έδιωξε με το ένα χέρι.

Επτά λεπτά αργότερα ο Μασούρας βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού, έκανε σέντρα – σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε παράλληλα με την εστία του Μπρινιόλι. Όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα ολοκληρωθεί στο 0-0, αλλά στο 42’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Αϊτόρ.

Ο Γκατσίνοβιτς έκανε το γύρισμα από δεξιά, οι ερυθρόλευκοι δεν απομάκρυναν την μπάλα από την περιοχή τους και ο Αϊτόρ με σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0.

Χωρίς ρυθμός, με πολλές αλλαγές

Πριν την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε την πρώτη του αλλαγή στο παιχνίδι, με τον Τικίνιο να παίρνει τη θέση του Ελ Αραμπί. Το πρώτο δεκάλεπτο στην επανάληψη κύλησε χωρίς μεγάλη φάση, με τον Μαρτίνς στο 58’ να κάνει τριπλή αλλαγή.

Οι Φορτούνης, Βαλμπουενά και Μπουχαλάκης πήραν τις θέσεις των Κανέ, Μασούρα και Εμβιλά. Στο 63’ ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς απάντησε με τους Βιτάλ και Βιγιαφάνιες αντί των Μαουρίτσιο και Γκατσίνοβιτς. Στο 70’ ο Ολυμπιακός απείλησε με τον Βαλμπουενά, αλλά ο Μπρινιόλι μπλόκαρε το σουτ που έκανε ο Γάλλος από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Ένα λεπτό αργότερα ο Γιοβάνοβιτς έκανε δύο ακόμα αλλαγές, με τους Αλεξανδρόπουλο και Καρλίτος αντί των Αϊτόρ και Ιωαννίδη. Στο 77’ ο Μαρτίνς ολοκλήρωσε τις κινήσεις του με αναγκαστική αλλαγή, με τον Καρβάλιο να παίρνει τη θέση του τραυματία Βαλμπουενά. Ο Γάλλος χτύπησε σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Παλάσιος. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με 1-0.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Σάντσες, Πέρεθ, Μαουρίσιο (63′ Βιγιαφάνιες), Γκατσίνοβιτς (63′ Βιτάλ), Αϊτόρ (72′ Αλεξανδρόπουλος), Παλάσιος (90’+1 Χατζηγιοβάνης), Ιωαννίδης (72′ Καρλίτος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (59′ Μπουχαλάκης), Κανέ (58′ Φορτούνης), Αγκ. Καμαρά, Γκ. Ροντρίγκες, Μασούρας (59′ Βαλμπουενά – 77′ Ζοάο Καρβάλιο), Ελ Αραμπί (46′ Τικίνιο).