Super League: Ο Ντουρμισάι του ΟΦΗ «βύθισε» κι άλλο τον Ατρόμητο

Οι Κρητικοί κέρδισαν 2-0

Έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φιορίν Ντουρμισάι που σημείωσε και τα δύο τέρματα, ο ΟΦΗ νίκησε με σκορ 2-0 τον Ατρόμητο στο «Γεντί Κουλέ», στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Superleague κρατώντας στον πάτο της βαθμολογίας τους Περιστεριώτες που υπέστησαν την έκτη τους ήττα.

Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο μέρος και έτσι πανηγύρισαν μια ακόμη σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας που τους βάζει σε τροχιά play-offs. Από την άλλη πλευρά το σύνολο του Γιώργου Παράσχου «βυθίστηκε» ακόμα περισσότερο, όντας η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση με τον Ατρόμητο καθώς μόλις στο 10ο λεπτό προηγούνταν ήδη με σκορ 2-0 χάρη στα δύο τέρματα του Φιορίν Ντουρμισάι. Αρχικά, στο 7′ εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος της άμυνας των Περιστεριωτών, πλασάροντας σε κενή εστία για το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα, ο επιθετικός των Κρητικών χτύπησε ξανά, καθώς μετά την πάσα του Μπαλογιάννη βρέθηκε στην περιοχή, επιχειρώντας μια πάσα σε συμπαίκτη του, ωστόσο δεν πέρασε, καταλήγοντας εκ νέου σε εκείνον που με ένα εντυπωσιακό πλασέ έγραψε το 2-0. Στη συνέχεια η ομάδα του Γιώργου Παράσχου ανέβασε την πίεση της ώστε να πετύχει κάτι καλό, όμως δεν άλλαξε κάτι, με το 2-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια ανέβασαν ρυθμούς και έψαξαν ακόμα ένα γκολ για να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν κάτι παραπάνω.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε με τη σειρά του να διεκδικήσει κάτι παραπάνω, δίχως να έχει μεγάλη επιτυχία. Έτσι το τελικό 2-0 βρίσκει τους Κρητικούς στη ζώνη των play-offs και τους Περιστεριώτες στην τελευταία θέση.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Τοράλ (78΄Ναμπί), Μεγιάδο, Γκαγέγκος, Λάμπρου (85΄Πασαλίδης), Φαν Ντούινεν (64΄Καμάου), Ντουρμισάι.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος (46΄Κλωναρίδης), Χατζηισαΐας, Παπαδόπουλος, Γκαλβάο, Καστεγιάνο (46΄Κιβρακίδης), Χαρίσης (71΄Ντένιτς), Σάλομον, Μουνίθ (84΄Κωτσόπουλος), Μπεντινέλι (71΄Σπιριντόνοβιτς), Κουλούρης.