Super League: Νίκησε στο Καραϊσκάκη ο Παναθηναϊκός και «φεύγει» για Ευρώπη

Οι νίκες του Άρη και της ΑΕΚ που προηγήθηκαν αποτέλεσαν μονόδρομο για τους «πράσινους» που έπρεπε να μείνουν «όρθιοι» στην έδρα του Ολυμπιακού για να μην μείνουν εκτός τροχιάς Ευρώπης

Το πλασέ του Αγκιμπού Καμαρά στο 9’ που έφυγε έξω ήταν η πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, όμως δύο λεπτά αργότερα (11’) ο Παλάσιος «πάγωσε» το «Καραϊσκάκη». Από κεφαλιά πάσα του Κουρμπέλη στον Αργεντινό, αυτός πέρασε τον Αβραάμ Παπαδόπουλο και με διαγώνιο σουτ έξω από τη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Οι «πράσινοι» συνέχιζαν να πιέζουν και στο 15’ έκλεψαν και βγήκαν στη κόντρα με τον Παλάσιος να σουτάρει αλλά τον Βατσλίκ να δείχνει αντανακλαστικά και να διώχνει. Οι «ερυθρόλευκοι» σταδιακά άρχισαν να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο και στο 21’ ο Μπρινιόλι μπλόκαρε το πλασέ του Αγκιμπού Καμαρά. Το φάουλ του Αϊτόρ στο 25’ δεν απείλησε καθόλου καθώς η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ, ενώ στο 32’ ο Ροντρίγκεζ σούταρε έξω από τη περιοχή από πλάγια θέση χωρίς όμως να βρει στόχο. Στο 39΄ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στην ισοφάριση με το φάουλ του Ρόνι Λόπες έξω από τη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μπρινιόλι, ενώ ο κίπερ των «πράσινων» στο 44’ μπλόκαρε σταθερά το σουτ στη κίνηση του Λόπες. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους πάλι ο Μπρινιόλι είπε «όχι» στο σουτ του Ροντρίγκες.

Με πίεση του Ολυμπιακού ξεκίνησε το δεύτερο μέρος και στο 51΄οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν φάουλ σε καλό σημείο που πέρασε ανεκμετάλλευτο. Τρία λεπτά ωστόσο αργότερα (54’) ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τα τέρματα του βάζοντας τις βάσεις για να φύγει από το Καραϊσκάκη με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Από κόρνερ που εκτέλεσε ο Αϊτόρ, ο Σένκεφελντ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Ο Μαρτίνς προσπάθησε να αλλάξει κάποια πράγματα βάζοντας τον Βαλμπουενά στη θέση του Γκάρι Ροντρίγκες και να πάρει περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες από τον Γάλλο, όμως κάπου εκεί το ματς διακόπηκε για μερικά λεπτά με το χρονόμετρο να σημαδεύει το 65ο λεπτό καθώς η ατμόσφαιρα έγινε αποπνικτική από τους πυρσούς και τα καπνογόνα που άναψαν οι φίλοι του Ολυμπιακού. Το ματς ξανάρχισε μετά από πεντάλεπτη διακοπή και στο 71’ ο Ολυμπιακός μείωσε σε 1-2 ξαναμπαίνοντας στο παιχνίδι. Από κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Ελ Αραμπί έκανε κεφαλιά προς τα πίσω ο Τικίνιο βρέθηκε στη πορεία της μπάλας και την έστειλε τα δίχτυα. Ο Τικίνιο με απευθείας σουτ στο 83’ έξω από τη περιοχή προσπάθησε να απειλήσει αλλά έστειλε τη μπάλα πολύ μακριά από το τέρμα πλάγια, όπως και το σουτ στη κίνηση του Καρλίτος στο 87’ έφυγε έξω. Στο 90’ ο Παπασταθόπουλος έκανε κούρσα σούταρε έξω από τη περιοχή και ανάγκασε τον Μπρινιόλι να πέσει στη γωνία του για να μπλοκάρει. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχιζαν να πιέζουν στο 7αλεπτο των καθυστερήσεων ψάχνοντας την ισοφάριση χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι ιδιαίτερο.

Ο Παναθηναϊκός πήρε πολύ μεγάλη νίκη στη προσπάθεια που κάνει για να εξασφαλίσει ευρωπαϊκό εισιτήριο, κέρδισε για δεύτερη φορά στη σεζόν τον Ολυμπιακό που σε έξι συνολικά παιχνίδια δεν μπόρεσε να φύγει νικητής σε κάποιο από αυτά.

ΓΚΟΛ: 71’ Τικίνιο / 11’ Παλάσιος, 54’ Σένκεφελντ

Διαιτητής: Ρέινσρεϊμπερ

Κίτρινες: 26’ Α. Παπαδόπουλος, 30’ Παπασταθόπουλος, 76’ Ελ Αραμπί / 22’ Ιωαννίδης, 29’ Αλεξανδρόπουλος, 76’ Πέρεθ, 89’ Σάρλια, 90’+ 6’ Μπρινιόλι

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Αβραάμ Παπαδόπουλος (46’ Σισέ), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (79’ Κανέ), Μ. Καμαρά, Α. Καμαρά (46’ Σοάρες),  Ροντρίγκες (64’ Βαλμπουενά), Λόπες (79’ Μασούρας), Ελ Αραμπί.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σένκεφελντ, Αλεξανδρόπουλος (46’ Πέρεθ), Ιωαννίδης (23’ Καρλίτος), Σάντσες, Βιγαφάνιες, Κουρμπέλης (78’ Χουάνκαρ), Αϊτόρ (63’ Χατζηγιοβάνης), Κώτσιρας, Σάρλια, Παλάσιος (63’ Βιτάλ).