Super League: Κέρδισε «σβηστά» και πάει «Βικελίδης» η ΑΕΚ για το ντέρμπι της Ευρώπης

Εύκολη νίκη με 3-0 πέτυχε η «Ένωση» στο ΟΑΚΑ για την 8η αγωνιστική των πλέι-οφ

Μονόδρομο αποτελούσε η νίκη για την ΑΕΚ προκειμένου να μην χάσει το τρένο της Ευρώπης και από το πρώτο κιόλας ημίχρονο οι παίχτες του Σωκράτη Οφρυδόπουλου φρόντισαν να αποβάλλουν το άγχος πετυχαίνοντας δύο τέρματα σε διάστημα έξι λεπτών. Με τη συμπλήρωση μίας ώρα αγώνα η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος με το σκορ να εκτοξεύεται στο τελικό 3-0.

Μόλις στο πρώτο λεπτό η ΑΕΚ κατέγραψε τελική στο ματς με τον Άμραμπατ να σουτάρει αλλά τη μπάλα να φεύγει μακριά έξω. Στο 5’ ο ΠΑΣ είχε τη δική του πρώτη τελική με το γυριστό σουτ του Κάργα που μπλόκαρε χωρίς δυσκολία ο Στάνκοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου στο 10’ με τον Κύρκο που από καλή θέση δεν μπόρεσε να βρει στόχο. Στο 17’ ο Λοντίγκιν είπε «όχι» στον Άμραμπατ, όπως και στο 26’ σταμάτησε το σουτ του Κριχόβιακ. Στο 37’ ο Μάνταλος έβγαλε τη σέντρα, ο Μήτογλου έκανε σκαστή κεφαλιά αλλά και πάλι ο Λοντίγκιν ήταν εκεί για να κρατήσει την εστία του ανέπαφη. Ωστόσο δύο λεπτά αργότερα (39’) η «Ένωση» κατάφερε να λύσει τον γόρδιο δεσμό και να ανοίξει το σκορ. Η γλυκιά σέντρα του Κριχόβιακ είχε αποδέκτη τον Χατζησαφί που κοντρόλαρε και με προβολή νίκησε τον Λοντίγκιν για το 1-0. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους (45’+3) η ΑΕΚ έβαλε τις βάσεις για να εδραιώσει τη νίκη της με το πέναλτι που κέρδισε όταν η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Κάργα στη περιοχή μετά το γύρισμα του Άμραμπατ. Η φάσης εξετάστηκε από το VAR και ο Διαμαντόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα από όπου ο Άμραμπατ έκανε το 2-0.

Με επιθετικούς προσανατολισμούς μπήκε η ΑΕΚ και στο δεύτερο μέρος με τον Τσούμπερ να αστοχεί στο 48’ αλλά στο 60’ οι γηπεδούχοι σφράγισαν τη νίκη με το τέρμα του Κριχόβιακ. Ο Τσούμπερ έβγαλε στον άξονα, ο Μάνταλος άφησε για τον Ελβετό που με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0 δίνοντας στην «Ένωση» διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε καθώς όλα είχαν κριθεί ωστόσο στο 75’ η ΑΕΚ έφτασε πολύ κοντά και σε τέταρτο τέρμα όταν ο Τσούμπερ έκανε το γύρισμα ο Κριχόβιακ δεν βρήκε τη μπάλα και ο Τάνκβιτς από πολύ κοντά αστόχησε.

Η ΑΕΚ πέτυχε το στόχο που είχε να πάρει τη νίκη χωρίς να καταναλώσει ιδιαίτερες δυνάμεις προκειμένου να τα δώσει όλα στο ντέρμπι του ερχόμενου Σαββάτου (14/5) με τον Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης για την 9η αγωνιστική των πλέι-οφ της Σούπερ Λίγκα.

ΓΚΟΛ: 39’ Χατζησαφί, 45’+3’ Άμραμπατ (πεν.), 60΄Κριχόβιακ

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος

Κίτρινες: 69΄Μάνταλος

ΑΕΚ (Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (67’ Μοχαμάντι), Κριχόβιακ (78’ Σάκχοφ), Σιμάνσκι, Μάνταλος, Τσούμπερ (79’ Ανσαριφάρντ), Γκαρσία (72’ Μισελέν), Άμραμπατ (67’ Τάνκοβιτς).

ΠΑΣ Γιάννινα (Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Ρίζος (63’ Μίνα), Καραχάλιος, Στάνκο (72’ Σιόντης), Λιάσος (46’ Παντελάκης), Σνάιντερ, Κύρκος (46’ Οικονομόπουλος), Περέα (63’ Μπρένερ).