Super League: 2-1 η ΑΕΚ στη Νίκαια με… MVP τον Σιδηρόπουλο

Δεν δόθηκε καθαρό πέναλτι στον Ιωνικό σε χέρι του Ρότα, στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με 2-1 στο τέλος

Με δύο γκολ από το 80′ κι έπειτα η ΑΕΚ έφυγε νικήτρια με 2-1 από τη Νίκαια κόντρα στον μαχητικό Ιωνικό και μείωσε σε 2-1 τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Πολλά παράπονα για τη διαιτησία του Σιδηρόπουλου από τους γηπεδούχους, για πέναλτι σε χέρι του Ρότα στο 0-0 και για επιθετικό φάουλ στο δεύτερο γκολ της Ένωσης.

Η ΑΕΚ αναμενόταν να ξεκινήσει με την ενδεκάδα του Παναιτωλικού κόντρα στον Ιωνικό, ωστόσο οι ενοχλήσεις του Λιβάι Γκαρσία οδήγησαν τον Ματίας Αλμέιδα να τον αφήσει προληπτικά εκτός αποστολής και τον Φαν Βέερτ να παίρνει τη θέση του. Ο Αθανασιάδης ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Ρότα, Μουκουντί, Βίντα και Χατζισαφί στην άμυνα. Σιμάνκσι και Γιόνσον ήταν στον άξονα, ο Άμραμπατ δεξιά, ο Πινέδα αριστερά και ο Αραούχο πίσω από τον Φαν Βέερτ.

Για τον Ιωνικό ο Χουτεσιώτης ήταν στην εστία, οι Τσιγκρίνσκι, Σόουζα και Ρομαό τριάδα στην άμυνα, ο Βαλεριάνος αριστερά και ο Μύγας δεξιά, με τους Σάκιτς, Κάνιας και Φαντιγκά τριάδα στον άξονα και στην επίθεση ο Σεμπά με τον Γούλερι.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά στο ματς φάνηκε πως το απόγευμα δεν θα είναι εύκολο για την ΑΕΚ αφού ο Ιωνικός είχε κλείσει τους χώρους καλά και σε κάθε ευκαιρία έψαχνε την κόντρα. Ένα γκολ των γηπεδούχων στο 17’ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Σεμπά και στο 21’ ήρθε η πρώτη ευκαιρία για την Ένωση όταν από σέντρα του Άμπραμπατ στο δεύτερο δοκάρι, ο Σιμάνσκι αστόχησε σε κοντινή κεφαλιά.

Στο επόμενο λεπτό ο Κάνιας με τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη κι ενώ δευτερόλεπτα νωρίτερα οι παίκτες του Ιωνικού ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Ρότα. Στα επόμενα λεπτά μέχρι το ημίχρονο η ΑΕΚ έψαξε την ισοφάριση, αλλά πέρα από μία εκτέλεση φάουλ του Χιτζισαφί που έδιωξε σε κόρνερ ο Χουτεσιώτης, δεν απείλησε ιδιαίτερα.

Ανατροπή σε δέκα λεπτά

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος για να βρει γρήγορα την ισοφάριση και έφτασε πολύ κοντά στο να το κάνει όταν στα 25 δευτερόλεπτα το σουτ του Χατζισαφί έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Χουτεσιώτης ο οποίος στο 56′ πραγματοποίησε απίθανη διπλή επέμβαση σε προσπάθεια του Φαν Βέερτ από κοντά.

Τα λεπτά περνούσαν, όλη η ΑΕΚ είχε βγει μπροστά για την ισοφάριση και σε αντεπίθεση στο 78′ λίγο έλειψε να κάνει και το 2-0 ο Ιωνικός όταν Ρουκουλάκου και Γούλερι σε δύο προσπάθειες νικήθηκαν από τον Αθανασιάδη. Η πίεση της ΑΕΚ απέδωσε καρπούς στο 82′ όταν από κόρνερ του Φερνάντες ο Βίντα με κεφαλιά έκανε το 1-1, με τους γηπεδούχους να ζητούν επιθετικό φάουλ του Μουκουντί στη φάση.

Η ολική ανατροπή ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν δύο από τις αλλαγές της Ένωσης συνδυάστηκαν και έδωσαν τη λύση. Ο Μάνταλος έβγαλε στον Τσούμπερ ο οποίος με τρομερό σουτ στη γωνία του Χουτεσιώτη έκανε το 2-1 για την ΑΕΚ και της έδωσε τη νίκη.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Τσιγκρίνσκι, Σόουζα (50′ Αντούνες), Ρομαό, Μύγας, Βαλεριάνος, Σάκιτς, Κάνιας, Φαντιγκά (75′ Ρομπουλάκου), Σεμπά, Γούλερι (88′ Μάντζης).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι (62′ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον, Άμραμπατ (74′ Τσούμπερ), Πινέδα (74′ Μάνταλος), Αραούχο, Φαν Βέερτ (62′ Φερνάντες).