Stoiximan Basket League: Περιστέρι-Προμηθέας 81-88 δια χειρός Ρογκαβόπουλου

Πέτυχε κρίσιμους πόντους στα τελευταία λεπτά

Ο Προμηθέας Πατρών έφυγε με το διπλό από το Περιστέρι σε ένα κλειστό ματς που κρίθηκε στο φινάλε, κάνοντας ποδαρικό με το… δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Αχαΐας είχε ως πρωταγωνιστή τον Νίκο Ρογκαβόπουλο, ο οποίος πέτυχε κρίσιμους πόντους στα τελευταία λεπτά.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο, εκεί όπου ο Δημήτρης Κατσίβελης ηγήθηκε επιθετικά των γηπεδούχων που προηγήθηκαν με 25-20 στο 10′, σουτάροντας με 90% στο δίποντο (10/11) απέναντι στον Προμηθέα που επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (0/4 τρίποντα), έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τις πρωτοβουλίες του Κέντρικ Ρέι. Ακολούθως οι Πατρινοί αιφνιδίασαν το Περιστέρι, αρχίζοντας το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 10-0 για το 25-30 στο 12:22 με τον Δημήτρη Αγραβάνη.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 45-45. Σε αυτό το διάστημα, ο Προμηθέας κυριάρχησε στα ριμπάουντ (12-20) όμως συνέχισε να σουτάρει με κακά ποσοστά πίσω από τα 6μ.75 (3/13 τρίπ.).

Καμία ομάδα δεν ξέφυγε στο σκορ στην τρίτη περίοδο ενώ το περιφερειακό σουτ ήταν πρόβλημα τόσο για το Περιστέρι όσο και για τον Προμηθέα. Στη συνέχεια ο Πέτεγουεϊ έκανε το 78-77 όμως ο Προμηθέας με ένα ξέσπασμα στα τελευταία 4′, έχτισε διαφορά με πρωταγωνιστή τον Ρογκαβόπουλο την οποία διατήρησε ως το φινάλε.