Stoiximan Basket League: Οι Θεσσαλοί «επιβίωσαν» στην παράταση

Επικράτησαν του Κολοσσού με 81 - 77

Πρεμιέρα με το… δεξί στη νέα σεζόν της Stoiximan Basket League για την Λάρισα, η οποία υπερασπίστηκε την έδρα της καθώς άντεξε στην παράταση κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου, πανηγυρίζοντας το πρώτο της φετινό ροζ φύλλο.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 15-9 στα μέσα της εναρκτήριας περιόδου, προεξέχοντος του Θεόδωρου Ζάρα που ένιωθε ζεστός επιθετικά. Το +6 συνόδευσε την Λάρισα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου κι ενώ οι Ροδίτες προσπαθούσαν από την πλευρά τους να ισορροπήσουν την κατάσταση. Κάτι που εν μέρει κατάφεραν στην δεύτερη περίοδο, βελτιώνοντας την άμυνα τους, παρ’ όλα αυτά πήγαν στα αποδυτήρια δίχως επί της ουσίας να ροκανίσουν την διαφορά (43-37).

Στην επανάληψη οι άμυνες έδειξαν να σφίγγουν κι η ισορροπία διατηρήθηκε στο παιχνίδι, με την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου να παραμένει ελαφρώς καλύτερη και να επεκτείνει μάλιστα το προβάδισμα της στους 8 πόντους, στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (59-51).

Ένα τρίποντο του Μαργαρίτη κι ένα λέι-απ του Μέσιτσεκ στην έναρξη της καθοριστικής περιόδου έδειξαν πως υπάρχει… ψωμί στο ματς.

Ο Κολοσσός δεν τα παράτησε κι εμφανίστηκε αποφασισμένος για την ανατροπή, θέλοντας να εκμεταλλευτεί την επιθετική καθίζηση των Θεσσαλών.

2 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα πριν το άκουσμα της κόρνας της λήξης, οι φιλοξενούμενοι, έχοντας πια το μομέντουμ της συνάντησης, προηγήθηκαν με 4 πόντους χάρη στο ξέσπασμα του Μομίροφ, ενώ ένα λεπτό αργότερα βρέθηκαν στο +5 έπειτα από κρίσιμο τρίποντο του Τιλί (63-68).

Το τελευταίο λεπτό κύλησε στην πλειοψηφία του με διαδοχικά τάιμ άουτ και κινήσεις… σκάκι από τους προπονητές, αλλά χωρίς εναλλαγή στο σκορ.

Όλα αυτά μέχρι τα επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος όπου ο Θριτ πήρε πάνω του το κρισιμότερο σουτ της αναμέτρησης κι ισοφάρισε (69-69), στέλνοντας τις δύο ομάδες στο έξτρα πεντάλεπτο.

Λάρισα και Κολοσσός, με σωματική και πνευματική κούραση να τους βαραίνει, εμφανίστηκαν χωρίς διάθεση να «ανοιχτούν» στην παράταση, δίνοντας έμφαση κυρίως στα «μετόπισθεν». Στα 10.6” πριν την λήξη της παράτασης, ο Τζέι Θριτ μίλησε και πάλι την ώρα που η μπάλα έκαιγε, πετυχαίνοντας γκολ-φάουλ για το 79-74, το οποίο δεν ήταν το τελικό σκορ αφού ο Μομίροφ φυλούσε ένα τρίποντο (79-77) που θα διατηρούσε την αγωνία. Όμως ο Θριτ με ζευγάρι βολών (81-77) κλείδωσε τη νίκη για την Λάρισα.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37, 59-51, 69-69, 79-77