Στην κορυφή η Φράιμπουργκ (2-1) – Ήττα σοκ για την Ντόρτμουντ (3-2)

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Γιουρόπα Λιγκ, Φράιμπουργκ νίκησε τη Μάιντζ και σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας. Σκόραρε ο Μαυροπάνος στην ήττα της Στουτγκάρδης από τη Βόλφσμπουργκ.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League, Φράιμπουργκ, πέτυχε ακόμα μία νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι στη Μάιντζ, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά από την αρχή της αναμέτρησης και να ανοίξουν το σκορ στο 3′ με τον Γκρέγκοριτς.

Στο 37′ ο Κοφί διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του έπειτα από ενέργεια του Γκρέγκιοριτς, σκόραρε με το κεφάλι από κοντά.

Η Μάιντς επέστρεψε στο παιχνίδι στο 52′ όταν μετά από λάθος στην άμυνα τον γηπεδούχων ο Μαρτίν μείωσε σε 2-1, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος και η Φράιμπουργκ φιγουράρει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στην Μπουντεσλίγκα.

Η Ντόρτμουντ δέχτηκε νέο «χαστούκι» γνωρίζοντας την ήττα από την Κολωνία με 3-2 και έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνη στην κορυφή. Νίκη με 2-1 για τη Φράιμπουργκ, απέναντι στη Μάιντζ, που εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Ουνιόν από την Άιντραχτ και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Άνετη τεσσάρα της Λειψίας επί της Μπόχουμ.

Στην Κολωνία, σε ένα ματς με πολύ θέαμα, η Ντόρτμουντ ήταν εκείνη που βρήκε πρώτη το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μπραντ στο 31′ να γράφει το 0-1. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ωστόσο οι γηπεδούχοι άρχισαν την αντεπίθεσή τους, πρώτα με τον Κάιντζ στο 53′ για το 1-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Τίγκες έφερε «τούμπα» το παιχνίδι.

Στο 71′ ο Λιούμπισιτς έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Κολωνία, με την Ντόρτμουντ να καταφέρνει μόνο να μειώσει με το αυτογκόλ του Σμιτζ στο 78ο λεπτό για το τελικό 3-2.

Το γκολ του Ντίνου Μαυροπάνου δεν έφτασε εν τέλει στη Στουτγκάρδη, που «λύγισε» στις καθυστερήσεις απέναντι στη Βόλφσμπουργκ και γνώρισε την ήττα με 3-2. Στο 22′ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Γκιρασί, οι «λύκοι» ωστόσο έφτασαν σχετικά γρήγορα στην ανατροπή, αρχικά με γκολ του Μαρμούς στο 23′ και με τον Άρνολντ στο 38′.

Πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, οι «Σουηβοί» έφεραν το ματς και πάλι στα ίσα, με τον Έλληνα αμυντικό να σκοράρει με κεφαλιά στο 41′. Κι ενώ όλα έδειχναν ισοπαλία, ο Γκέρχαρντ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το γκολ της νίκης για την ομάδα του κι άφησε τη Στουτγκάρδη εντός της ζώνης του υποβιβασμού.