Σπαρτάκ Μιγιάβα – Παναθηναϊκός 1-3: Πρεμιέρα με το δεξί για τους «πράσινους»

Ο Παναθηναϊκός υπέταξε με 3-1 σετ την Σπαρτάκ Μιγιάβα στην Σλοβακία και ξεκίνησε με θετικό τρόπο τις υποχρεώσεις του στην Ευρώπη

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup ανδρών έκανε ο Παναθηναϊκός στη Σλοβακία, καθώς στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στην Σπάρτακ Μιγιάβα επικράτησε με 3-1 σετ.

Ο επαναληπτικός θα γίνει την Τετάρτη 19 Οκτωβρίου στο κλειστό του ΟΑΚΑ (18.30) και οι «πράσινοι» χρειάζονται δύο σετ για να προκριθούν.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν καταιγιστικοί από τη γραμμή του σερβίς με 15 άσσους, με τους Ερνάντεζ και Φράγκο να έχουν από πέντε.
Ο διαγώνιος των πρασίνων ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους, με τον Ρανγκέλ να κάνει μεγάλη ζημιά πάνω στο φιλέ με 6 μπλοκ και 12 πόντους, ενώ ο Κόβαρ τελείωσε το παιχνίδι με 73% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (8/11 τελειωμένες, 10π.).
Ο Παναθηναϊκός πήρε πολύ άνετα τα δύο πρώτα σετ, ενώ στο 3ο σετ προηγήθηκε 13-10. Εκεί υπήρξε χαλάρωση και χάθηκε ο ρυθμός και οι γηπεδούχοι με τους Βάτζκα, Βισκούπ έκαναν την ανατροπή και πήραν το σετ μειώνοντας σε 1-2.
Ο Παναθηναϊκός επανήλθε δυναμικά στο 4ο σετ και με υπεροχή στο σερβίς που του απέφερε 15 άσσους πήρε άνετα τη νίκη με 3-1 σετ. Πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ερνάντεζ, Φράγκος που σημείωσαν από 22 και 14 πόντους αντίστοιχα. Αμφότεροι σημείωσαν από 5 άσσους.

Διαιτητές: Γιλμαζγκίλ (Τουρκία), Τιλ (Γερμανία).