Σούπερ Καπ Ισπανίας: Στη Ρεάλ η πρώτη κούπα της σεζόν

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 2-0 της Μπιλμπάο στον μεγάλο τελικό του ισπανικού Σούπερ Καπ και κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο της σεζόν

Στη Βασίλισσα η πρώτη κούπα της σεζόν! Η Ρεάλ ήταν κυρίαρχη σχεδόν σε ολόκληρο το παιχνίδι του τελικού και επικράτησε με 2-0 της Μπιλμπάο, κατακτώντας έτσι το ισπανικό Σούπερ Καπ. Σκόραρε ξανά ο Μπενζεμά, αστόχησε από το σημείο του πέναλτι στα τελευταία λεπτά ο Ραούλ Γκαρθία.

Η Ρεάλ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τους Μόντριτς και Κρόος να κάνουν ό,τι θέλουν… Ο Κροάτης «μάγος» ήταν τελικά και αυτός που άνοιξε το σκορ και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Κάρλο Αντσλεότι.

Η Βασίλλισα αναπτύχθηκε άψογα, η μπάλα πέρασε στα δεξιά στον Ροντρίγκο, ο Βραζιλιάνος την έφερε μπροστά, έκοψε προς τα έξω στον Μόντριτς και εκείνος με ένα πανέμορφο τελείωμα την έστειλε στο «παραθυράκι» και σημείωσε το 1-0 στο 37ο λεπτό.

Με το… καλησπέρα του δευτέρου ημιχρόνου, οι «μερένγκες» έκαναν το 2-0. Η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Γεράι, με τη Ρεάλ να κερδίζει πέναλτι και τον Μπενζεμά να ευστοχεί και να κάνει το 2-0 στο 51ο λεπτό του παιχνιδιού.

Κι όμως, η Μπιλμπάο είχε την ευκαιρία να μειώσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι από το… πουθενά, όταν ο Μιλιτάο έκανε χέρι και αποβλήθηκε. Ο Ραούλ Γκαρθία ωστόσο είδε τον Κουρτουά να τον σταματάει από τα έντεκα βήματα στο 89′ και έτσι το 2-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε…

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Βάσκεθ (90’ Νάτσο), Αλάμπα, Μιλιτάο, Μεντί, Κρόος, Κασεμίρο, Μόντριτς, Ροδρίγο (65’ Βαλβέρδε), Βινίσιους, Μπενζεμά.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Σιμόν, Μπαλενθιάγα (58’ Γιούρι), Μαρτίνεθ, Γεράι, Ντε Μάρκος, Μπερενγκέρ (46’ Νίκο Ουίλιαμς), Θάραγα (58’ Ραούλ Γκαρσία), Ντάνι Γκαρσία, Μουνιαΐν (80’ Σεράνο), Σάνσετ, Ουίλιαμς.