Σεβίλλη – Ρεάλ Μαδρίτης 2-3: Ανατροπή τίτλου

Η Σεβίλλη προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο της Ρεάλ, αλλά η «Βασίλισσα» έφερε τούμπα το ματς με τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη με 3-2 που τη φέρνει αγκαλιά με τον τίτλο. Σφοδρές διαμαρτυρίες προκάλεσε το γκολ του Βινίσιους που ακυρώθηκε με το σκορ στο 2-1.

Αγκαλιά με τον τίτλο βρίσκεται η Ρεάλ! Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι δεν… μάσησε ούτε από το 2-0 της Σεβίλλης στο ημίχρονο, αλλά ούτε και από το καθαρό γκολ του Βινίσιους που δεν μέτρησε με το σκορ στο 2-1 και χάρη σε γκολ του Μπενζεμά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έφυγε με νίκη 3-2 από το «Σάντσεθ Πιθχουάν». Στο +15 πλέον η «Βασίλισσα» από τους διώκτες της, με την Μπαρτσελόνα βέβαια να έχει δύο ματς λιγότερα.

Η Σεβίλλη μπήκε καλύτερα στο ματς και αφού είχε δοκάρι με τον Μαρσιάλ στο 9′, άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό όταν ο Ράκιτιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με εκτέλεση φάουλ. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους Μαδριλένους τέσσερα λεπτά μετά. Ο Κορόνα έκανε ωραία ενέργεια, πρόλαβε την έξοδο του Κουρτουά και έδωσε έτοιμο γκολ στον Λαμέλα που έκανε το 2-0.

Με το ξεκίνημα του δεύτερους μέρους η Ρεάλ έδειξε διάθεση να ξαναμπεί στο ματς άμεσα. Αφού απείλησε με τον Μπενζεμά στο 48′, μείωσε σε 2-1 με προβολή του Ροντρίγκο από ασίστ του Καρβαχάλ στο 50′. Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει πλέον ψυχολογία, απείλησαν με Μιλιτάο και Μπενζεμά και στο 74′ σκόραραν με τον Βινίσιους, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Βραζιλιάνου το οποίο όμως δεν φάνηκε να υπάρχει.

Η Ρεάλ δεν το έβαλε κάτω παρ’ όλα αυτά και αφού ισοφάρισε σε 2-2 με πλασέ του Νάτσο στο 82′, έφτασε και στην ανατροπή δέκα λεπτά μετά με τον Ροντρίγκο να κάνει υπέροχη ενέργεια και γύρισμα για τον Μπενζεμά που από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-3.

Σεβίλλη: Μπόνο, Ακούνια (62’ Αουγκούστινσον), Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Νάβας, Χορδάν, Ράκιτιτς, Γκόμες (46’ Τόρες), Λαμέλα (72’ Οκάμπος), Μαρσιάλ (41’ Ράφα Μιρ), Κορόνα (62’ Γκουντέλι)

Ρεάλ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Βάσκεθ (81’ Νάτσο) Αλάμπα, Μιλιτάο, Καμαβινγκά (46’ Ροντρίγκο), Κρόος, Μόντριτς (81’ Ασένσιο), Βαλβέρδε, Βινίσιους, Μπενζεμά (90+5’ Μαριάνο Ντίαθ).