Serie A: Συνεχίζεται ο κατήφορος για τη Γιουβέντους – Έχασε και από την Αταλάντα

Μάλιστα εντός έδρας

Μια πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε η Αταλάντα επικρατώντας εκτός έδρας της Γιουβέντους με σκορ 1-0, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Serie A.

Έτσι το σύνολο του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι παραμένει στη ζώνη που οδηγεί στο Champions League, σε αντίθεση με τους «μπιανκονέρι» που παραμένουν εκτός των ευρωπαϊκών θέσεων.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να βρουν νωρίς γκολ, και στη συνέχεια κράτησαν στην άμυνα, υποχρεώνοντας το σύνολο του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι στην πέμπτη του φετινή ήττα στο πρωτάθλημα, που επιβεβαιώνει την κακή κατάσταση στην οποία βρίσκεται αγωνιστικά ο σύλλογος.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τη Γιουβέντους να έχει μια ελαφρά υπεροχή έναντι της Αταλάντα, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι παίκτες του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι όμως ήταν εκείνοι που κατάφεραν να κάνουν το 1-0 με τον Ντουβάν Ζαπάτα στο 28ο λεπτό, σκορ το έμεινε μέχρι και τη λήξη του 45λεπτου.

Στο δεύτερο μέρος, όπως ήταν λογικό οι «μπιανκονέρι» πίεσαν ασφυκτικά για να πετύχουν το τέρμα της ισοφάρισης, όμως κάτι τέτοιο συνέβη ποτέ, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν μέχρι το τέλος, παίρνοντας άλλη μία σημαντική νίκη.