Serie A: «Αυτοκτονία» και δώρο στη Μίλαν από την Ίντερ

Απίθανο κάζο για την Ίντερ που προηγήθηκε κόντρα στην Μπολόνια, αλλά κατάφερε να χάσει με 2-1 και να κάνει τεράστιο δώρο στη Μίλαν που βρίσκεται στο +2 με τέσσερα ματς για το φινάλε του πρωταθλήματος

Δώρο τίτλου από την Μπολόνια στη Μίλαν! Η Ίντερ προηγήθηκε από νωρίς, έχασε πολλές ευκαιρίες για να «καθαρίσει» το ματς και τελικά ηττήθηκε με 2-1 έχοντας σε τραγικό βράδυ τον Ράντου που αντικατέστησε τον Χαντάνοβιτς κάτω από τα δοκάρια και χάρισε το δεύτερο γκολ στους γηπεδούχους. Στο +2 οι «ροσονέρι» από τους συμπολίτες, με τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Πέρισιτς με απίθανη ενέργεια και σουτ έκανε το 0-1 και όλοι πίστεψαν ότι η Ίντερ θα έχει ένα εύκολο βράδυ. Στο 9′ ο Λαουτάρο έχασε μεγάλη ευκαιρία για το δεύτερο γκολ αφού αστόχησε από ιδανικό σημείο και στο 28′ ήρθε το 1-1 για την Μπολόνια με κεφαλιά του Αρναούτοβιτς.

Ντάμφρις και Λαουτάρο είχαν δύο καλές στιγμές για την Ίντερ μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου ενώ στο 44′ ο Ράντου «είπε» όχι σε κεφαλιά του Αρναούτοβιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ίντερ πίεσε για το γκολ, με τον Σκορούπσκι να κρατά την ομάδα του όρθια και το 81′ ήρθε το 2-1. Από γύρισμα προς τα πίσω ο Ράντου έκανε μυθική γκάφα αφού βρήκε αέρα στην προσπάθειά του να διώξει και ο Σανσόνε έβαλε ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του κάνοντας μεγάλο δώρο στη Μίλαν.

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Σουμαορό, Μεδέλ, Τεατέ, Σβάνμπεργκ (67’ Αεμπίσερ), Ντε Σιλβέστρι, Σκούτεν, Σοριάνο (67’ Ντομίνγκεθ), Χίκεϊ, Αρναούτοβιτς (88’ Ορζολίνι), Μπάροου (77’ Σανσόνε)

Ιντερ: Ράντου, Σκρίνιαρ, Ντιμάρκο (70’ Ντ’Αμπρόζιο), Ντε Φράι, Ντάμφρις (80’ Νταρμιάν), Μπαρέλα (63’ Σάντσες), Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου (80’ Γκαλιαρντίνι), Πέρισιτς, Κορέα (63’ Ντζέκο), Λαουτάρο Μαρτίνες