Σαποβάλοφ – Τσιτσιπάς 0-2: Προελαύνει στη Βαρκελώνη ο Στέφανος

Το παιχνίδι εξελίχθηκε πολύ πιο εύκολα από ότι περίμενε και ο ίδιος ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής του αγώνα κόντρα στον Ντένις Σαποβάλοφ. Με 2-0 κερδισμένα σετ (6-3, 6-2) περνά στα προημιτελικά του ATP 500 της Βαρκελώνης εκεί οπού θα αντιμετωπίσει τον Αυστραλό, Άλεξ Ντε Μινόρ.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε πολύ πιο εύκολα από ότι περίμενε και ο ίδιος ο Στέφανος Τσιτσιπάς και ο πατέρας του και προπονητής του, Απόστολος, μιας και ο Σαποβάλοφ εμφανίστηκε στο κορτ χωρίς συγκέντρωση, με πολλά λάθη που του στοίχησαν εύκολους πόντους.

Εύκολη πρόκριση του Τσιτσιπά

Στο 1ο σετ ο Τσιτσιπάς πήρε γρήγορα το προβάδισμα με break νωρίς για το 2-1. Αν και δυσκολεύτηκε να κάνει το 5-3 στο σερβίς του, αφού ο Σαποβάλοφ κατάφερε και ισοφάρισε σε 40-40 δύο φορές. Με σκορ 45-30 στο 9ο game, o Στέφανος πήρε το πρώτο σετ, σε 37 λεπτά.

Στο ξεκίνημα του 2ου σετ, ο Σαποβάλοφ παρουσιάστηκε πιο έτοιμος και αν και δύσκολα ισοφάρισε σε 2-2 game. Ένα εύκολο break από τον Τσιτσιπά με 15-45 για το 2-4 game, ξεκλείδωσε εντελώς το παιχνίδι και τον έφερε αγκαλιά με τη νίκη.

Ένα μεγάλο σε διάρκεια game με 4 ισοπαλίες και όμορφους πόντους και από τους 2 τενίστες έφερε το 5-2 για τον Στέφανο. Ο Έλληνας τενίστας, με νέο break έκανε το 6-2 και πήρε εύκολα και το δεύτερο σετ σε 40 λεπτά για τη νίκη που τον έφτασε στους «8» της διοργάνωσης.

Ο Σαποβάλοφ είχε 5 άσους, 1 ο Τσιτσιπάς, όμως αυτό που του στοίχισε ήταν τα 12 νταμπλ φολτ που έδωσαν εύκολους πόντους στον αντίπαλό του. Στα θετικά για τον Στέφανο το 66% στο πρώτο σερβίς, δείχνοντας αρκετά σταθερός σε αυτόν τον τομέα του παιχνιδιού του.

Σε ένα από τα πιο εύκολα παιχνίδια της καριέρας του, αν και πριν το παιχνίδι ο αντίπαλος μας προετοίμαζε για ένα πιο σκληρό παιχνίδι πέρασε στα προημιτελικά, εκεί που θα συναντήσει τον Ντε Μινόρ, που πέρασε άνευ αγώνα τον Ντιμίτροφ.

Η συνέχεια του Τσιτσιπά στο τουρνουά της Βαρκελώνης μοιάζει αρκετά ελπιδοφόρα, με μοναδικό σοβαρό εμπόδιο να είναι μία πιθανή συνάντησή του με τον Αλκαράθ στον τελικό.