Προκριματικά Μουντιάλ: Ήττα-σοκ για την Ισπανία μετά απο 66 αγώνες

η Ισπανία γνώρισε την πρώτη της ήττα σε προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά τον Μάρτιο του 1993.

Η εθνική Ισπανίας άρχισε φανταστικά την αναμέτρησή της με την Σουηδία, με τον Κάρλος Σολέρ να σκοράρει μόλις στο 4ο λεπτό στο ντεμπούτο του με την τρις πρωταθλήτρια Ευρώπης, όμως το φινάλε βρήκε τους παίκτες του Λουίς Ενρίκε να φεύγουν χωρίς ούτε έναν βαθμό στο σακούλι τους.

Πριν περάσουν δύο λεπτά από το γκολ του μέσου της Βαλένθια ήρθε το 1-1 με σκόρερ τον Ίσάκ ενώ στο 57′ έγινε η ολική ανατροπή, με τον Κλάεσον να γράφει το 2-1 γαι τους Σκανδιναβούς και να τους χαρίζει το τρίποντο, σε ματς των δύο ομάδων για την 4η αγωνιστική στον 2ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Το εντυπωσιακό μάλιστα είναι πως η Ισπανία γνώρισε την πρώτη της ήττα σε προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά τον Μάρτιο του 1993 όταν είχε ηττηθεί με 1-0 από την Δανία, με το αήττητο σερί των 66 αγώνων που διατηρούσε η φούρια ρόχα να αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ.

Εξίσου δε εντυπωσιακό είναι το γεγονός πως η Ισπανία έχασε για πρώτη φορά παιχνίδι στο οποίο μπήκε μπροστά στο σκορ σε όλη την ιστορία της σε προκριματικές φάσεις Παγκοσμίων Κυπέλλων.