Προκριματικά Μουντιάλ 2022: «Ένα βήμα» πριν το Κατάρ η Βραζιλία

Νίκησε 1-0 την Κολομβία

Το… βιολί της συνεχίζει η Βραζιλία, παραμένοντας αήττητη για 28ο σερί ματς προκριματικών Μουντιάλ.

Η ομάδα του Τίτε επικράτησε και της Κολομβίας με 1-0, κάνοντας άλλο ένα βήμα για την πρόκριση στα γήπεδα του Κατάρ.

Οι πεντάκις πρωταθλητές κόσμου παραμένουν στην πρώτη θέση του ομίλου, έχοντας συγκεντρώσει μέχρι στιγμής 34 πόντους. Από την άλλη, η Κολομβία παρέμεινε 5η με 16 βαθμούς.

Ο αγώνας

Στο 36′ οι Βραζιλιάνοι έφτασαν κοντά στο γκολ, με τον Ντανίλο να σημαδεύει το δοκάρι, σουτάροντας από πλάγια θέση. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν, στο πρώτο 45λεπτο, με Μπάριος και Ντίας.

Η Κολομβία αμυνόταν πολύ καλά, με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται να φτάσουν μπροστά από την εστία του Οσπίνα.

Το πολυπόθητο γκολ για την Βραζιλία ήρθε στο 72ο λεπτό. Ο Νεϊμάρ πάσαρε με τη μία στον Πακετά, εκείνος πλάσαρε τον Οσπίνα, που δεν μπόρεσε να συγκρατήσει, και ο μεσοεπιθετικός της Λιόν άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Τίτε. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα, βάζοντας στο… σακούλι άλλους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Άλισον, Ντανίλο, Μαρκίνιος, Σίλβα, Άλεξ Σάντρο, Φρεντ (46′ Βινίσιους), Κασεμίρο, Πακετά (86′ Φαμπίνιο), Νεϊμάρ, Ζεσούς (64′ Κούνια), Ραφίνια

ΚΟΛΟΜΒΙΑ: Οσπίνα, Μουνιόθ (78′ Χάμες), Σάντσες, Τεσίγιο, Μοχίκα (55′ Κουέγιαρ), Λέρμα, Μπάριος (78′ Μουριέλ), Μορένο, Κουαδράδο, Ζαπάτα (66′ Μπόρχα), Ντίας (66′ Μαρτίνες)