Premier League: Τρομερή Σίτι με σούπερ Στέρλινγκ

Ο Ραχίμ Στέρλινγκ πέτυχε χατ – τρικ και η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε με 4-0 εκτός έδρας τη Νόριτς, φτάνοντας στο +12 από τη δεύτερη Λίβερπουλ

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Μάντσεστερ Σίτι που σκόρπισε με 4-0 τη Νόριτς στο «Κάροου Ρόουντ» έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ραχίμ Στέρλινγκ που πέτυχε χατ – τρικ. Στο +12 οι «Πολίτες» από τη δεύτερη Λίβερπουλ η οποία έχει όμως δύο ματς λιγότερα.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Φόντεν σκόραρε, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ ενώ τρία λεπτά μετά η Σίτι είχε δοκάρι σε σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα. Δοκάρι είχε και η Νόριτς στο 19′ με κεφαλιά του Χάνλεϊ και στο 31′ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ χάρη σε υπέροχο πλασέ του Στέρλινγκ μέσα από την περιοχή.

Ο Φόντεν τελικά σκόραρε στο 48′ όταν με διπλή προσπάθεια έκανε το 0-2 και στο 70′ ο Στέρλινγκ έγραψε και το 0-3 με κεφαλιά σε άδειο τέρμα. Ο Άγγλος άσος πέτυχε το έκτο χατ – τρικ της καριέρας όταν στο 90′ σκόραρε με διπλή προσπάθεια ύστερα από την απόκρουση του Γκαν στην εκτέλεση πέναλτι του ίδιου.

Νόριτς: Γκαν, Χάνλεϊ, Γκίμπσον, Άαρονς (63’ Μπιράμ), Ουίλιαμς, ΜακΛίν, Λι Μελού (63’ Νόρμαν), Γκίλμουρ, Πούκι, Σάρτζεντ (87’ Ντόουελ), Ράσιτσα

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Ακέ, Ζιντσένκο, Φερναντίνιο, Μπερνάρντο Σίλβα (75’ ΜακΑτί), Φόντεν (81’ Ντέλαπ), Γκιντογκάν, Στέρλινγκ, Μαχρέζ (84’ Κάικι)