Premier League: Νίκη – «ανάσα» για την Μπέρνλι

Η Μπέρνλι επικράτησε με 2-0 της Σαουθάμπτον και συνεχίζει να ελπίζει για την παραμονή στην Premier League

Σπουδαία νίκη για την Μπέρνλι που νίκησε με 2-0 τη Σαουθάμπτον και πλησίασε την Έβερτον στον πόντο, αν και με ματς παραπάνω, κάνοντας άλμα παραμονής.

Στην πρώτη τους ευκαιρία στο ματς οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ όταν στο 12ο λεπτό ο Ρόμπερτς με πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου η Μπέρνλι έφτασε και στο 2-0 με κεφαλιά του Κόλινς και «αγκάλιασε» τη νίκη.

Μάλιστα στο 62′ ο Κορκ πέτυχε και τρίτο γκολ το οποίο όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ και το 2-0 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Μπέρνλι: Πόουπ, Κορκ, Τέιλορ, Ταρκόβσκι, Μπράουνχιλ, ΜακΝίλ (87’ Λόουτον), Ρόμπερτς, Ροντρίγκες, Κόλινς, Κορνέ (66’ Λένον), Βέγκχορστ (78’ Βίντρα)

Σαουθάμπτον: Φόρστερ, Γουόκερ Πίτερς (83’ Λιβραμέντο), Βαλερί, Λιάνκο, Μπεντνάρεκ, Περό, Ρομέου, Γουόρντ Πράουζ, Σ.Άρμστρονγκ (66’ Ρέντμοντ), Ελιουνούσι (66’ Άνταμς), Μπρόια