Premier League: Νέα «σφαλιάρα» για τη Λίβερπουλ και ήττα 3-0 από τη Γουλβς

Η Λίβερπουλ παραμένει σε… κώμα

Η Λίβερπουλ παραμένει σε… κώμα και γνώρισε νέα “βαριά” ήττα στην Premier League, αφού η Γουλβς τη “διέλυσε” με 3-0 και την έριξε στη 10η θέση της βαθμολογίας του αγγλικού πρωταθλήματος.

Ο Ματίπ έβαλε πίσω στο σκορ τη Λίβερπουλ με αυτογκόλ μόλις στο 6ο λεπτό και η ομάδα του Κλοπ έδειξε ανήμπορη να αντιδράσει στη συνέχεια. Στο 12′ δέχθηκε μάλιστα και δεύτερο γκολ από τον Ντόσον, με τον Νέβες να “σφραγίζει” στο 71′ τη νίκη της Γουλβς.

Οι “κόκκινοι” απομακρύνθηκαν έτσι ακόμη περισσότερο από τις θέσεις της Premier League, που οδηγούν στην Ευρώπη, έχοντας αποκλειστεί πρόσφατα και από το Κύπελλο Αγγλίας.

Την ίδια ώρα αντίθετα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε έστω και δύσκολα τον… κακό της δαίμονα, την Κρίσταλ Πάλας με 2-1 και βρέθηκε στο -8 από την Άρσεναλ στην κορυφή της Premier League.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προηγήθηκε με πέναλτι του Μπορύνο Φερνάντες μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα και διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ράσφορντ στο 62′, αλλά η αποβολή του Κασεμίρο στο 70′ έβαλε “φωτιά” στο ματς. Η Κρίσταλ Πάλας μείωσε με τον Σχλουπ στο 76′ και “πίεσε” για την ισοφάριση, αλλά η ομάδα του Τεν Χαγκ “κράτησε” μέχρι τέλους τη νίκη.

Τα αποτελέσματα στην Premier League

• Τσέλσι-Φούλαμ 0-0
  • Έβερτον-Άρσεναλ 1-0 (60′ Ταρκόφσκι)
  • Άστον Βιλα-Λέστερ 2-4
  • (9′ Γουότκινς, 32′ αυτ. Σούταρ-12′ Μάντισον, 41′ Ιχεανάτσο, 45’+ Τέτε, 79′ Πράετ)
  • Μπρέντφορντ-Σαουθάμπντον 3-0 (41′ Μι, 44′ Μπεμό, 80′ Γιένσεν)
  • Μπράιτον-Μπόρνμουθ 1-0 (87′ Μιτόμα)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Κρίσταλ Πάλας 2-1 (7′ πεν. Φερνάντες, 63′ Ράσφορντ-76′ Σχλουπ))
  • Γουλβς-Λίβερπουλ 3-0 (6′ αυτ. Ματίπ, 12′ Ντόουσον, 71′ Νέβες)