Premier League: Νέα γκέλα για τη Γιουνάιτεντ – Ήρθε ισόπαλη με την Έβερτον

1-1 το τελικό αποτέλεσμα

Την ευκαιρία να προσπεράσουν τη Λίβερπουλ στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχασαν Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Έβερτον.

Οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες 1-1, στο «Ολντ Τράφορντ» για την 7η αγωνιστική της Premier League.

Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ παρότι προηγήθηκε με τον Μαρσιάλ στο πρώτο μέρος, είδε τον Τάουνσεντ να ισοφαρίζει, με τις δύο ομάδες να χάνουν την ευκαιρία να ξεπεράσουν τη Λίβερπουλ, ωστόσο να παραμένουν ψηλά στη βαθμολογία.

Η Γιουνάιτεντ είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος, κρατώντας την μπάλα και προσπαθώντας να δημιουργήσει ευκαιρίες ώστε να απειλήσει την εστία της Έβερτον. Όσο και να προσπαθούσαν οι παίκτες του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ δεν τα κατάφερναν, ώσπου φτάσαμε λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 43′ ο Μπρούνο Φερνάντες βρήκε από το ύψος της περιοχής τον Μαρσιάλ που ανέβαινε από τα αριστερά, με τον Γάλλο να πιάνει ένα εξαιρετικό πλασέ και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με σκορ 1-0, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν σταμάτησαν να πιέζουν με στόχο να πετύχουν το δεύτερο τέρμα που θα τους έδινε μια άνεση στον αγώνα.

Ωστόσο, πλήρωσαν την… ορμητικότητά τους καθώς έπειτα από μια εκτέλεση κόρνερ, τα «ζαχαρωτά» βγήκαν στην αντεπίθεση και μετά από υπέροχη συνεργασία των Γκρέι και Ντουκουρέ, ο τελευταίος βρήκε τον Τάουνσεντ που έκανε το 1-1.

Στο 85′ μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, αλλά το γκολ του Γεράι Μίνα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με το 1-1 να παραμένει.