Πόλο: Στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού οι Έφηβοι

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα αγωνιστεί αύριο 16/9, στις 20:00

Έστω και δύκολα και μετά από φινάλε γκραν γκινιόλ στον αγώνα χιαστί, η Εθνική πόλο ων Εφήβων (Κ17) κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ρουμανίας, να νικήσει με 5-4 και να προκριθεί στην «οκτάδα» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Μάλτας.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα αγωνιστεί αύριο (16/9, 20:00), στον τελευταίο χρονικά προημιτελικό του Ευρωπαϊκού, απέναντι στο Μαυροβούνιο, διεκδικώντας είσοδο στα ημιτελικά.

Σε ένα ματς με κλειστές άμυνες, η Εθνική προηγήθηκε με 2-1 στο πρώτο οκτάλεπτο, αλλά στη συνέχεια συνάντησε αναπάντεχα σθεναρή αντίσταση από την αντίπαλό της.

Στη δεύτερη περίοδο, κάποια συνεχόμενα λάθη επιθετικά την έφεραν σε δυσμενή θέση και στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι Ρουμάνοι με επιμέρους σκορ 3-1 να προηγηθούν με 4-3 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η ελληνική ομάδα ήταν απροσπέλαστη στην άμυνα, δεν ξαναδέχτηκε γκολ, βρήκε τρόπο να σκοράρει στο τρίτο οκτάλεπτο με τον Μαθιόπουλο και να ισοφαρίσει σε 4-4, ενώ πέτυχε το νικητήριο γκολ 1.34 πριν από το φινάλε, με πέναλτι του Αλμύρα (5-4).

Πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας ήταν ο Καστρινάκης με 3 γκολ.