Πόλο: Φουλ για νέα κούπα τα κορίτσια του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 9-6 τον Εθνικό και προκρίθηκε στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τη Γλυφάδα για την τέταρτη κούπα του στον θεσμό

Ο πρωταθλητής Ευρώπης Ολυμπιακός, κέρδισε 9-6 τον Κυπελλούχο Ευρώπης Εθνικό στον δεύτερο ημιτελικό του Final Four που διεξάγεται στη Λάρισα και θα διεκδικήσει την Κυριακή (17/4, 17.00) το 4ο Κύπελλο Ελλάδας στο πόλο γυναικών, με αντίπαλο τη Γλυφάδα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και με όπλο την άμυνά του κατάφερε να προηγηθεί με 3-0 στο πρώτο οκτάλεπτο, ενώ με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Βάσω Πλευρίτου έκανε το 4-0.

Ο Εθνικός κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα μετά από σχεδόν δώδεκα λεπτά με την Ελληνιάδη και στην αμέσως επόμενη επίθεση η Πάρκες μείωσε σε 4-2. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός επανήλθε στο +3 με τέρμα της Ελευθεριάδου με το οποίο διαμορφώθηκε το 5-2, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην πρώτη επίθεση της τρίτης περιόδου η Ξενάκη πέτυχε ένα πανέμορφο τέρμα για το 6-2. Η Καρολίνα Ιωάννου μείωσε σε 6-3, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με δύο τέρματα από τις Ξενάκη και Τριχιά για να προηγηθεί για πρώτη φορά με πέντε γκολ (8-3).

Η Νικόλ Ελευθεριάδου στην πρώτη επίθεση της τέταρτης περιόδου έδωσε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων ξανά στον Ολυμπιακό με την Καρολίνα Ιωάννου να διαμορφώνει το τελικό 9-6.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 2-2, 3-3, 1-1

Ολυμπιακός: Διαμαντοπούλου, Ε. Πλευρίτου 1, Σλίκινγκ, Ελευθεριάδου 3, Κανετίδου, Ξενάκη 3, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου, Χαλδαίου, Β. Πλευρίτου 1, Κρίστμας, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Τριχά, Δρακωτού

Εθνικός: Σωτηρέλη, Ιωάννου 2, Ι Χαραλαμπίδη 1, Ελληνιάδη 1, Κοντονή, Πάρκες 2, Χατζηκυριακάκη, Α. Μπενέκου, Ρακιντζή, Στ. Χαραλαμπίδη, Ι. Μπενέκου, Καραμπέτσου, Τζόνσον.